Zmeny vo volebnom zákone, ktoré avizoval minister vnútra G. Krajči, umožnia manipuláciu volieb

BRATISLAVA (SME - jo) - Vláda SR vedená premiérom Mečiarom neplní nielen vlastné programové vyhlásenie, ale v minulom roku nesplnila ani svoj schválený plán legislatívnych úloh. Podľa neho mala totiž návrh zákona o voľbách do NR SR prerokovať už v máji ..

BRATISLAVA (SME - jo) - Vláda SR vedená premiérom Mečiarom neplní nielen vlastné programové vyhlásenie, ale v minulom roku nesplnila ani svoj schválený plán legislatívnych úloh. Podľa neho mala totiž návrh zákona o voľbách do NR SR prerokovať už v máji minulého roka. Text návrhu zákona však nie je dodnes známy. Poslanec parlamentu Ľ. Fogaš (SDĽ) v rozhovore pre SME v tejto súvislosti konštatoval: "Dobrý volebný zákon je taký, ktorý je včas známy a zrozumiteľný, ktorý umožňuje občanom slobodne sa zodpovedne rozhodnúť, a nie taký, ktorý im bude predhodený krátko pred voľbami a oni budú vlastne samotným zákonom manipulovaní." Minister vnútra SR Krajči v sobotu pre TASR uviedol, že práce na novele volebného zákona sú skončené. Zároveň informoval o niekoľkých zmenách - 1. bude vytvorený jeden volebný obvod, 2. každý subjekt, ktorý vstúpi do volieb, bude môcť kandidovať maximálne 150 osôb, 3. zoznamy voličov nebudú vyvesené v domoch, 4. voliči dostanú zoznam kandidujúcich subjektov až vo volebnej miestnosti, 5. zrušia sa krajské volebné komisie, 6. každá strana v koalícii bude musieť pre vstup do parlamentu dosiahnuť 5-percentnú podporu voličov. Tieto zmeny, o ostatných Krajči zatiaľ neinformoval, umožnia manipuláciu s voličskými hlasmi. Politickí pozorovatelia upozorňujú najmä na nebezpečnosť tretej zmeny - bude obmedzená kontrola správnosti voličských zoznamov občanmi, čo zvyšuje možnosť použiť vo voľbách aj "mŕtve duše" a nezmyselnosť šiestej zmeny. Hlavný argument vládnej koalície, že v súčasnosti pôsobí v parlamente 17 politických strán a hnutí, čo je napríkad podľa predsedu Ústavnoprávneho výboru NR SR P. Brňáka "jav negatívne pôsobiaci v rámci tejto spoločnosti", totiž navrhnutá zmena vôbec neodstráni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Za týmto účelom by musel byť vydaný príkaz politickým subjektom, aby na kandidátku umiestňovali výlučne členov strany a zákaz zvoleným poslancom zo strany vystúpiť a založiť nový politický subjekt, čo by však bolo v rozpore so základnými právami a slobodami. Krajči neupresnil, čo zavedenie 5-percentnej klauzuly znamená. Podľa podpredsedu KDH V. Palka by prepadlo až 55 percent voličských hlasov v prípade, ak by niektorá strana koalície nedosiahla stanovený 5-percentný volebný prah a toto by malo za následok prepadnutie hlasov celej koalície. Ak by nedosiahnutie 5 percent malo za následok iba prepadnutie hlasov voličov pre takúto koaličnú stranu a ostatné strany koalície by ju prekročili a vstúpili do parlamentu, prepadlo by 32 percent voličských hlasov. Podľa terajšieho volebného zákona, by však prepadlo a prerozdelilo sa len 12 percent hlasov. Podľa analýzy KDH by v prvom prípade do NR SR vstúpili iba HZDS (87 mandátov), SDĽ (40) a SNS (23), v druhom HZDS (57 mandátov), SNS (15), SDĽ (27) a SDK (51).

SkryťVypnúť reklamu

Podľa platného zákona musia byť voľby vyhlásené predsedom NR SR uverejnené v Zbierke zákonov najneskôr 7. júla. Vytvoriť dostatočný časový priestor, ktorý by umožňoval voličom i politickým subjektom reagovať na jeho znenie si preto vyžaduje použitie mimoriadnych prostriedkov - zvolanie schôdze na žiadosť skupiny poslancov alebo skrátené legislatívne konanie, o ktoré môže parlament požiadať vláda. To sa však podľa zákona môže uskutočniť iba v situácii, "keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody". Na schválenie volebného zákona je potrebný v parlamente súhlas tzv. jednoduchej väčšiny - stačí nadpolovičná väčšina zo 76 hlasujúcich poslancov.

Autor: SME - jo

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 320
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 855
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 687
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 651
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 412
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 733
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu