BRATISLAVA (SME - jo) - Vláda SR vedená premiérom Mečiarom neplní nielen vlastné programové vyhlásenie, ale v minulom roku nesplnila ani svoj schválený plán legislatívnych úloh. Podľa neho mala totiž návrh zákona o voľbách do NR SR prerokovať už v máji minulého roka. Text návrhu zákona však nie je dodnes známy. Poslanec parlamentu Ľ. Fogaš (SDĽ) v rozhovore pre SME v tejto súvislosti konštatoval: "Dobrý volebný zákon je taký, ktorý je včas známy a zrozumiteľný, ktorý umožňuje občanom slobodne sa zodpovedne rozhodnúť, a nie taký, ktorý im bude predhodený krátko pred voľbami a oni budú vlastne samotným zákonom manipulovaní." Minister vnútra SR Krajči v sobotu pre TASR uviedol, že práce na novele volebného zákona sú skončené. Zároveň informoval o niekoľkých zmenách - 1. bude vytvorený jeden volebný obvod, 2. každý subjekt, ktorý vstúpi do volieb, bude môcť kandidovať maximálne 150 osôb, 3. zoznamy voličov nebudú vyvesené v domoch, 4. voliči dostanú zoznam kandidujúcich subjektov až vo volebnej miestnosti, 5. zrušia sa krajské volebné komisie, 6. každá strana v koalícii bude musieť pre vstup do parlamentu dosiahnuť 5-percentnú podporu voličov. Tieto zmeny, o ostatných Krajči zatiaľ neinformoval, umožnia manipuláciu s voličskými hlasmi. Politickí pozorovatelia upozorňujú najmä na nebezpečnosť tretej zmeny - bude obmedzená kontrola správnosti voličských zoznamov občanmi, čo zvyšuje možnosť použiť vo voľbách aj "mŕtve duše" a nezmyselnosť šiestej zmeny. Hlavný argument vládnej koalície, že v súčasnosti pôsobí v parlamente 17 politických strán a hnutí, čo je napríkad podľa predsedu Ústavnoprávneho výboru NR SR P. Brňáka "jav negatívne pôsobiaci v rámci tejto spoločnosti", totiž navrhnutá zmena vôbec neodstráni.
Za týmto účelom by musel byť vydaný príkaz politickým subjektom, aby na kandidátku umiestňovali výlučne členov strany a zákaz zvoleným poslancom zo strany vystúpiť a založiť nový politický subjekt, čo by však bolo v rozpore so základnými právami a slobodami. Krajči neupresnil, čo zavedenie 5-percentnej klauzuly znamená. Podľa podpredsedu KDH V. Palka by prepadlo až 55 percent voličských hlasov v prípade, ak by niektorá strana koalície nedosiahla stanovený 5-percentný volebný prah a toto by malo za následok prepadnutie hlasov celej koalície. Ak by nedosiahnutie 5 percent malo za následok iba prepadnutie hlasov voličov pre takúto koaličnú stranu a ostatné strany koalície by ju prekročili a vstúpili do parlamentu, prepadlo by 32 percent voličských hlasov. Podľa terajšieho volebného zákona, by však prepadlo a prerozdelilo sa len 12 percent hlasov. Podľa analýzy KDH by v prvom prípade do NR SR vstúpili iba HZDS (87 mandátov), SDĽ (40) a SNS (23), v druhom HZDS (57 mandátov), SNS (15), SDĽ (27) a SDK (51).
Podľa platného zákona musia byť voľby vyhlásené predsedom NR SR uverejnené v Zbierke zákonov najneskôr 7. júla. Vytvoriť dostatočný časový priestor, ktorý by umožňoval voličom i politickým subjektom reagovať na jeho znenie si preto vyžaduje použitie mimoriadnych prostriedkov - zvolanie schôdze na žiadosť skupiny poslancov alebo skrátené legislatívne konanie, o ktoré môže parlament požiadať vláda. To sa však podľa zákona môže uskutočniť iba v situácii, "keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody". Na schválenie volebného zákona je potrebný v parlamente súhlas tzv. jednoduchej väčšiny - stačí nadpolovičná väčšina zo 76 hlasujúcich poslancov.
Autor: SME - jo