Skôr za "hlásnu trúbu" Bagdadu než za sprostredkovateľku v zdĺhavom diplomatickom umravňovaní Iraku považuje Moskvu zvyčajne upätý londýnsky denník Times. Pravda, po hrmotných námietkach ministra obrany maršala Igora Sergejeva proti ráznemu skončeniu neprestajných ťahaníc OSN so Saddámom Husajnom, prednesených počas moskovskej návštevy amerického ministra obrany Williama Cohena, sa americký prezident Bill Clinton vyslovil, že ruské net proti vojenskému zákroku neznamená pre Washington anglické no. Moskovské možnosti zastaviť ho považuje turínska La Stampa za nulové: "Pre Rusko je to zmarenie nádejí a predstáv o veľmocenskom vplyve, pre jeho prezidenta obrovské zaucho."
Anglické Times jednako predpokladajú ďalšie ruské zdržiavacie návrhy v prospech Saddáma Husajna. Veľké očakávania s nimi však nespája ani minister zahraničných vecí Jevgenij Primakov. Ináč by nevyhlasoval, že "dospieť k rozhodnutiu", či hovoriť o stroskotaní diplomatického riešenia sa nedá skôr, než Bagdad navštívi generálny tajomník OSN. No Kofi Annan tam zatiaľ poslal "technickú skupinu na zmapovanie prezidentských sídiel za pomoci Iraku", ktorá je už dostatočne známa. Navyše sa má tak stať "čo najrýchlejšie počas troch-štyroch dní". Vzhľadom na úctyhodný počet a rozlohu palácov Saddáma Husajna je to zaiste úloha dosť "rýchliková".
Generálny tajomník OSN osobne sa nechystá na cestu, kým podľa jeho slov nebudú záruky, že môže prispieť k riešeniu krízy. Začarovaný kruh je tak uzavretý. Ruský denník Izvestija sa čuduje, prečo sa vlastne v Moskve ženú vedomky do takejto pasce: "Prečo hlásajú, že dačo urobia, keď sa v skutočnosti nezmôžu na nič? Bolo by lepšie prestať s rečnením, ktorým spochybňujú, či sú ešte vôbec schopní chápať realitu. Iba upevňujú obraz Ruska ako papierového tigra." Veď v Bagdade zdržujú čakaním na Kofiho Annana a vonkoncom sa nenáhlia počúvať moskovské volanie po diplomatickom riešení, hoci Rusko je podľa Times vraj "hlasná trúba" Iraku.
Autor: Jozef Fukatsch (Autor je stálym spolupracovníkom SME.)