na devízových trhoch.
Prudký nárast inflácie zaznamenaný v januári v Čechách prekvapil. Spotrebiteľské ceny vzrástli o 4%, čím posunuli medziročnú infláciu na úroveň 13,1%. ČNB na tento rast zareagovala vyhlásením, podľa ktorého úrokové sadzby v blízkej budúcnosti nepoklesnú. Vďaka tomu sa česká koruna stala opäť atraktívnou a po dlhšom čase sa posilnila pod úroveň 19 Kč/DEM. ČNB si stanovila za cieľ na konci tohto roku dosiahnuť medziročnú čistú infláciu na úrovni 5,5 až 6,5% ( čistá inflácia nie je očistená o sezónne vplyvy a nie sú v nej zahrnuté zmeny regulovaných cien a zmeny v clách a daniach). Český minister financií Pilip sa však vo štvrtok v televízii vyjadril, že nemá "dobrý pocit" zo silnej českej koruny, z čoho by sa dalo vyvodiť očakávanie jej opätovného oslabenia.
Dolár dosiahol voči marke na konci januára kurz 1,83, čo znamená nárast oproti koncu januára 1997 o takmer 12%. Ďalší vývoj marky bude podľa niektorých názorov závisieť hlavne od toho, nakoľko sa presadia hlasy označujúce plánované vytvorenie EMÚ na začiatku roku 1999 za priskoré. Podľa vyjadrenia nemeckého ministra zahraničných vecí, ktoré priniesla agentúra SITA, sú takéto názory mylné. "Obavy, že zavedenie eura je neefektívnym experimentom, zameraným na stimuláciu dopytu, sú neopodstatnené. Euro je potrebné vytvoriť čo najskôr. A ja som presvedčený, že spoločná európska mena bude vytvorená v termíne." Ako ďalej Kinkel uviedol, bez eura bude nemecká marka prudko rásť, čo by viedlo ku kolapsu nemeckého exportu, priškrteniu ekonomickej expanzie a rastu nezamestnanosti. V prípade, že k zavedeniu spoločnej meny dôjde, bude stanovený jej fixný kurz voči euru. Okrem definitívneho nie, daného Švédskom, k účasti na menovej únii od 1.1.1999 nie je zatiaľ viac-menej definitívne jasné, ktoré krajiny budú jej účastníkom. Všeobecne prevláda názor, že menová únia je nepredstaviteľná bez účasti Nemecka a Francúzska, stále nevyjasnená je však účasť Veľkej Británie. Anglická libra je na tom v súčasnosti v porovnaní s markou relatívne dobre. V minulom roku výrazne kopírovala vývoj kurzu dolára voči marke a v súčasnosti je blízko minuloročného maxima ležiaceho na úrovni 3 mariek za libru. Vývoj kurzu libry podľa dostupných správ najviac ovplyvnil prekvapujúci krok labouristov, ktorý tesne po vyhraných voľbách výrazne posilnil samostatnosť centrálnej banky.
Vývoj kurzu dolára a marky bude ovplyvnený vývojom svetovej ekonomiky. Napriek ázijskej kríze sa očakáva v tomto roku jej rast okolo 3 %. V polovici januára zverejnenej prognóze agentúry Reuters bol v roku 1997 celosvetový rast ekonomiky o 2,7 %, z toho najviac stúpla oblasť Latinskej Ameriky - o 5,1 %. Severná Amerika zaznamenala v minulom roku 3,7-percentný rast, ekonomika západnej Európy stúpla o 2,6 % a ekonomika bývalých komunistických krajín iba o 2,3 %. Práve tieto by sa však podľa Reuters mali stať lídrom rastu svetovej ekonomiky v roku 1998, keď podľa Reuters by mala ich ekonomika stúpnuť o 4,2 %. Západná Európa by mala 3-percentným rastom prekonať Severnú Ameriku, pre ktorú Reuters predpokladá v tomto roku rast iba 2,5 %, čo je menej ako 2,7 % celosvetového priemeru.
Okrem vplyvu celkového vývoja ekonomiky na dve dominantné svetové meny, na ktoré je naviazaný i kurz slovenskej koruny, bude mať vývoj v každom jednotlivom štáte značný vplyv aj na jeho domácu menu. Napriek relatívne stále dobrému rastu HDP a jasne deklarovanému zámeru NBS udržať infláciu na súčasnej, v rámci regiónu špičkovej úrovni, by bol veľký záujem zo strany zahraničných investorov o slovenskú korunu prekvapením. Novela devízového zákona však čiastočne odstránila značnú systémovú izoláciu slovenskej meny od sveta, a tak jej budúci vývoj bude asi podstatne viac závisieť od svetových devízových trhov a ich pohľadu na hodnotu slovenskej koruny, než tomu bolo doteraz.
Autor: Juraj Kováčik, P67 value spol. s r. o.,Bratislava