# Európska komisia v návrhu vstupného partnerstva pre SR stanovila niekoľko priorít, medzi nimi napríklad slobodné parlamentné voľby. Podľa návrhu nového volebného zákona však hrozí ich zmanipulovanie. Ako by reagovala EÚ v takejto situácii?
"Keby sa skutočne stalo, že napríklad vo volebnej komisii by sedeli iba ľudia spojení s terajšou vládnou koalíciou alebo by sa udiali iné veci, ktoré by voľby spochybnili, stratila by vláda premiéra Mečiara aj poslednú dôveru, ktorú ešte v západnej Európe požíva."
# Ako hodnotíte priebeh terajšej voľby prezidenta SR?
"V slovenskom parlamente je istá blokáda, pre ktorú by však mali existovať ústavnoprávne pravidlá."
# O kandidatúru na prezidenta sa mieni uchádzať aj premiér V. Mečiar. Myslíte si, že niekto, kto je zodpovedný za integračný neúspech Slovenska môže byť dobrým prezidentom?
"Mečiarova vláda zožala na Západe veľa kritky, predovšetkým pre nerešpektovanie rozhodnutí Ústavného súdu, čím stratila na Západe kredit. Práve deficity demokracie vyradili bohužiaľ SR z prvej skupiny kandidátov pre vstup do EÚ a NATO."
# Slovenská opozícia sa usiluje o zopakovanie referenda o NATO a priamej voľbe prezidenta, ktoré bolo minulý rok zmarené. Aký by to malo ohlas v zahraničí?
"V tejto situácii by bolo usporiadanie referenda, pri ktorom by boli dodržané všetky podmienky, prijaté pozitívne. Na druhej strane musí SR zvážiť formu voľby prezidenta. Ja osobne by som voľbu prezidenta parlamentom principiálne nespochybňoval."