Počas januára tohto roku sa v slovenskom zahraničnom obchode dosiahlo pasívne saldo vo výške 5,5 mld Sk. V tom istom období sa vyviezol tovar za 18 mld Sk. V porovnaní s januárom 1997 poklesol dovoz, ale aj vývoz zhruba o 15 %. Výška deficitu je v porovnaní s priemerným deficitom zahraničného obchodu za minulý rok výrazne vyššia. So štátmi združenými v CEFTA malo Slovensko aktívnu bilanciu, najvyšší prebytok vývozu nad dovozom sa dosiahol s Poľskom.
Nová metodika úradov práce
Na konci januára vzrástla miera evidovanej nezamestnanosti na 13,4 %. Celkom bolo v evidencii úradov práce na Slovensku 372 tisíc nezamestnaných. Počet nezamestnaných sa zvýšil aj preto, lebo v súlade s medzinárodnými pravidlami k nezamestnaným patria uchádzači o prácu, ktorí sa rekvalifikujú, práceneschopní uchádzači a uchádzačky na materskej dovolenke. Táto skupina nezamestnaných predstavuje spolu 22 tisíc ľudí. Podiel absolventov škôl na nezamestnaných je iba 5 % a mladistvých 4,5 %. Podporu v nezamestnanosti poberalo menej ako tretina z evidovaných nezamestnaných.
Mliekarne potrebujú veľkoobchod
Levické mliekarne nakúpili minulý rok 42 mil. litrov mlieka, ktoré väčšinou spracovali na syr. Produkcia syrov predstavovala 60 % výkonov mlekarne. Výkony spoločnosti vo finančnom vyjadrení dosiahli za minulý rok 520 mil. Sk, predstavuje to vzrast o 70 mil. v porovnaní s rokom 1996. Výšku zisku spoločnosť neoznámila, v správe agentúry SITA sa konštatuje, že zisk sa použil na investovanie najmä vo výrobe syrov. Levické mliekarne exportujú časť výroby do Holandska, do Nemecka a do Rakúska. Spoločnosť chce spolu s ďalšími mliekarňami založiť veľkoobchodné centrum, ktoré by zabezpečovalo predaj nadregionálnym spôsobom.
Rozdielna produktivita práce
Tesla Liptovský Hrádok, a. s. (TLH), výrobca telekomunikačných zariadení, najmä ústrední, vykázala za minulý rok tržby za 838 mil. Sk. Hlavným zákazníkom spoločnosti boli Slovenské telekomunikácie. Tento rok mieni spoločnosť zvýšiť výrobu o vyše 20 % a zvýšiť podiel exportu. Spoločnosť deklarovala zníženie počtu zamestnancov zo súčasných 1000 o 20 %. Ďalší slovenský telekomunikačný výrobca Alcatel SEL TLH, a. s., so sídlom v Liptovskom Hrádku vykazuje v porovnaní s TLH asi dvaapolnásobne vyšší obrat a zamestnáva polovičný počet pracovníkov. TLH vlastní v tejto spoločnosti 30 % akcií, 60 % vlastní Alcatel SEL AG Stuttgart (Nemecko).
Ťažkosti s úvermi
Pri príležitosti poskytnutia syndikovaného úveru Stredoslovenským energetickým závodom, š. p. (SSE) Žilin, povedal Milan Vrškový, generálny riaditeľ Tatra banky, a. s., že organizovanie takýchto úverov pre slovenské subjekty nie je jednoduché. Príčinou je rastúca zahraničná zadlženosť Slovenska a politická situácia u nás a celkovo nízky záujem zahraničných investorov o Slovensko. Tatra banka zorganizovala pre SSE úver od konzorcia zahraničných bánk vo výške 20 mil. USD so splatnosťou 5 rokov a s úrokovou mierou 1,1 % nad sadzbu LIBOR, ktorá sa vyhlasuje na londýnskej peňažnej burze, v súčasnosti dosahuje 5,7 %.
Autor: jv