KOŠICE (SITA) - Niektoré čiastkové kroky, týkajúce sa daňovej reformy, by sa mohli udiať už k 1. januáru 1999. Ide predovšetkým o čiastočné zníženie dane z príjmu právnických a fyzických osôb, určitá valorizácia daňových pásiem a preradenie niektorých položiek zo zvýhodnenej do základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH). V rozhovore pre agentúru SITA to povedal podpredseda vlády Sergej Kozlík.
S. Kozlík informoval, že v období rokov 1998 až 2002 bude potrebné znížiť daň z príjmu právnických a fyzických osôb na 30 % a presmerovať váhu daňových príjmov rozpočtu na dane viazané na spotrebu. Týka sa to predovšetkým presunu niektorých položiek do zvýhodnenej sadzby DPH do základnej. "V telekomunikáciách sme to už urobili, čaká nás energia, teplo a ďalšie nepopulárne oblasti," povedal S. Kozlík.
Podpredseda vlády S. Kozlík pre SITA povedal, že vláda v rámci definovaných strategických zámerov môže pri konkrétnych vstupoch zahraničných strategických investorov rozhodnúť, že budú patriť do režimu zvýhodneného daňového konania. "Momentálne je ako strategické odvetvie definované odvetvie automobilového priemyslu," dodal. Na rozšírenej členskej schôdzi Nezávislého združenia ekonómov Slovenska (NEZES) S. Kozlík zdôraznil, že pri zahraničných investoroch sa musí klásť dôraz na subtechnológie. "V roku 1998 evidujeme výrazný záujem zahraničného kapitálu o technologické vstupy," povedal S. Kozlík. Toto tvrdenie demonštroval záujmom manažmentu Volkswagenu vyrábať v SR 350 000 automobilov ročne a presunúť určité výroby na Považie, napr. do Martina alebo Dubnice. Ide hlavne o výrobu prevodoviek a s tým súvisiace napájanie nových dodávateľov.
S. Kozlík sa venoval aj nerovnováhe na peňažnom trhu. Vláda podľa jeho slov "pribrzdila" pri formovaní tohtoročného štátneho rozpočtu, čo znamená, že "verejný sektor cúva z peňažného trhu". Do konca februára je štátny rozpočet SR podľa jeho informácií prebytkový, z čoho vyplýva, že nevytvára tlak na peňažný trh. Zdôraznil, že pod vplyvom vývoja obchodnej a platobnej bilancie zmierňuje aj Národná banka Slovenska tlak na peňažnom trhu a začína sa pozitívny tlak na pokles úrokových sadzieb.
V predchádzajúcich rokoch podľa S. Kozlíka kulminoval objem verejných investícií, ktoré spolu so spotrebou podnikateľov a domácností tlačili na vývoj obchodnej a platobnej bilancie. Objem verejných investícií sa podľa jeho slov už stabilizoval na určitej úrovni, nad ktorú nepôjde, a jeho podiel na HDP bude v prípade pokračovania ekonomického rastu postupne klesať. S. Kozlík poukázal aj na skutočnosť, že v minulom roku mala podnikateľská sféra na peňažnom trhu 30-percentný podiel, ktorý by mal v tomto roku vzrásť na 40 až 50 %.
Minuloročnú úroveň inflácie vo výške 7 % vysvetlil S. Kozlík jednorazovým výkyvom odrážajúcim opatrenia vlády v druhom polroku 1997, ktoré boli určené "na zachytenie výkyvov v zahraničných ekonomikách". S. Kozlík v tejto súvislosti predpokladá, že výsledkom týchto opatrení bude posilňovanie koruny v najbližších mesiacoch.
S. Kozlík zdôraznil, že v oblasti exekúcií chce vláda dostať do dominantného postavenia pozíciu veriteľa tak, aby nebolo výhodnejšie byť dlžníkom. "Je to bolestivý proces. Zákony existujú, ale až prax ukáže, či nie je potrebná novelizácia. Týka sa to daňovej exekúcie, ako aj exekúcie v rámci podnikateľskej sféry," povedal.