BANSKÁ BYSTRICA (SITA) - Odborový zväz KOVO vypracoval zoznam 40 podnikov, kde je sociálne napätie už na hranici únosnosti. Množstvo takých podnikov v jednom odvetví je podľa odborárov dôkazom, že vláde chýba systémové poňatie hospodárskej a sociálnej politiky. Predseda OZ KOVO Emil Machyna na tlačovej besede v Banskej Bystrici nezverejnil názvy podnikov ani množstvo zamestnancov v nich. Vyhlásil však, že s analýzou súhlasil aj riaditeľ sekcie práce ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Eštočin.
Odborári zdôraznili, že situácia v hospodárstve sa naďalej nerieši, pričom sa za makroekonomickými úspechmi skrývajú obrovské mikroekonomické problémy. Podpredseda OZ KOVO Anton Mifka kritizoval absenciu vládnych programov na zvyšovanie produktivity práce, vďaka ktorej by mohla opodstatnene rásť aj mzda. Negatívne hodnotil aj rozpad kapitálového trhu a vytváranie ilúzií o vysokej hodnote technologicky zastaraných a zadlžených strojárskych gigantov bez odbytových trhov.
Podľa informácií členky Rady OZ KOVO Terézie Ďuríčkovej až 90 % strojárskych podnikov v Banskobystrickom kraji podľa účtových záznamov alebo podľa finančných tokov hospodári so stratou. Každá krachujúca firma tu sťahuje so sebou ešte ďalšie dve až tri firmy. Predseda OZ KOVO v tejto súvislosti vyzval vládu, aby aj v týchto podnikoch kontrolovala dodržovanie mzdovej regulácie u manažmentu. Rozpor medzi proklamáciami makroekonomických úspechov a neriešením problémov mikrosféry dávajú odborári do vzťahu aj s morálnou krízou a nerešpektovaním zákonov politicky vysoko polarizovanej slovenskej spoločnosti. A. Mifka pre agentúru SITA dodal, že už aj odbory, aj keď stoja mimo politickej strany, narážajú na polarizáciu. "Zatiaľ čo argumentáciu o nutnosti odstránenia následkov prijímajú všetci odborári, kritika príčin sa už mnohým javí ako vstup do politiky," vysvetlil.