né. Povedal to na stretnutí novinárov výrobno-technický námestník Strediska cenných papierov Štefan Šalát. Podľa neho však táto analýza neurčila konkrétne kroky a zodpovednosť jednotlivým subjektom kapitálového trhu.
"Návrh asociácie na vytvorenie podregistrov, ktoré by mohli slúžiť pre obchodníkov s cennými papiermi, nie je technickým problémom. Je však problémom legislatívnym. U investičných spoločností ako právnických osôb evidujeme podielové fondy, ktoré síce nie sú právnickými osobami, ale máme medzi nimi zabezpečené väzby ako pri registrácii nadradeného a podradeného subjektu. Domnievam sa, že podobná situácia by mohla nastať aj u podregistrov, niekto však musí presne zadefinovať, kto bude napríklad majiteľom," konštatoval Š. Šalát. Podľa jeho slov sa stredisko bude musieť podriadiť, ak k takejto právnej úprave dôjde.
Š. Šalát sa vyjadril aj k problematike privatizácie SCP. "Od poslednej novelizácie nie je problém, aby teoreticky aj iné subjekty kapitálovo vstúpili do SCP. Neviem si však predstaviť, čo by tento vstup v skutočnosti znamenal," uviedol Šalát. Podľa jeho slov je predstavenstvo kontrolované dozornou radou, a teda si nemôže dovoliť zaviesť služby, ktoré nie sú zadefinované v zákone. "Domnievam sa, že snahy kapitálovo vstúpiť do SCP sú motivované vidinou rozhodovať, a nie spoluúčinkovať. Všetci tí, ktorí proklamujú, že chcú vstúpiť do SCP, nemajú dostatočné prostriedky na to, aby navŕšili základné imanie strediska a tak ho pomohli dobudovať," podotkol Š. Šalát. Podľa neho je táto problematika ešte v rétorickej oblasti, a nie v tej oblasti, aby niekto prišiel na Ministerstvo financií SR s konkrétnym privatizačným návrhom. Výrobno-technický námestník SCP sa vyjadril aj k problematike rozdielnych mien spoločností v SCP a obchodnom registri, ktoré boli dôvodom pozastavenia obchodovania s emisiami niektorých spoločností a fondov. "Výpočtový systém strediska je výkonný a schopný spracovať emisie fondov s pozastaveným obchodovaním veľmi rýchlo. Pokiaľ by došlo k nejakým zmenám, z hľadiska evidencie by to nebol problém," upozornil Š. Šalát. Podľa neho je väčší problém v spore, či išlo o transformáciu v súlade so zákonom. Š. Šalát reagoval aj na kritiku asociácie, že SCP vyberá príliš veľké poplatky pri zmene niektorých náležitosti emisií a že tieto poplatky nie sú zakomponované do oficiálneho cenníka, ktorý schvaľuje MF SR. Podľa neho zvýšilo SCP za 5 rokov len poplatky za vedenie účtu, a to v minulom roku, čo bolo potrebné, keďže dovtedy nebralo stredisko do úvahy mieru inflácie. "Robíme služby pre 3,4 milióna potenciálnych klientov a vykážeme zisk 28 mil. Sk. Takýto zisk dokáže vykázať ktorákoľvek akciová spoločnosť, ktorá nenesie takúto zodpovednosť," upozornil Š. Šalát. Podľa neho má stredisko štyri okruhy klientov emitentov. "Existuje ešte jedna skupina, ktorá neplatí absolútne nič. Časť tvoria emitenti, potom verejné trhy a aj obchodníci s cennými papiermi. Bolo ťažké nájsť to najmenšie zlo, a to sme rozpočítali na 3,4 mil. ľudí, u ktorých sa zvýšili poplatky za vedenie účtov," povedal Š. Šalát. V závere reagoval Š. Šalát na výroky niektorých médií o slabo zabezpečenej bezpečnosti strediska. "Už druhý rok realizujeme bezpečnostný audit. Ide o komplexný audit s použitím zahraničných metód," uviedol. Podľa neho by v budúcom roku mohlo SCP získať zahraničný bezpečnostný audit na to, aby si upevnilo svoj kredit.