álnymi väzbami, ich štruktúra nebola zverejnená, v minulosti sa často menila. Spoločnosť s nosným oceliarskym výrobným programom - VSŽ Oceľ, s.r. o. Košice, je zároveň najvýznamnejšia spoločnosť tejto skupiny, lebo sa podieľa rozhodujúcou mierou na výkonoch celej skupiny. V prevádzkach VSŽ Oceľ sa vyrábajú najmä tzv. ploché výrobky - plechy rôznych hrúbok. Z týchto plechov sa v prevádzkach VSŽ Oceľ vyrábajú rúry, profily, dynamoplechy, karosériové plechy, pocínované a pozinkované plechy a v spotrebnom priemysle a v stavebníctve stále viac žiadané lakoplastové plechy.
Mimoriadne valné zhromaždenie schválilo premenovanie riadiacej spoločnosti VSŽ na VSŽ Holding. Holdingová štruktúra u nás nemá podporu v Obchodnom zákonníku ani v daňových zákonoch, túto skutočnosť kritizovali mnohí významní slovenskí manažéri.
Vlastníctvo akcií VSŽ je už dosť koncentrované, napriek tomu na valnom zhromaždení sa zišli akcionári predstavujúci iba 65 % akcií, celkový počet zúčastnených akcionárov bol 62. Z nových stanov vyplýva, že sa posilnil vplyv "strategických manažérov", ktorí obsadili miesta v štvorčlennej dozornej rade. Manažéri, zároveň aj významní vlastníci VSŽ z vedenia spoločnosti prešli do dozornej rady a do vedenia spoločnosti sa dostali mladí manažéri na čele s Júliusom Rezešom, synom Alexandra Rezeša, bývalého ministra a predsedu Dozornej rady VSŽ. Podľa nových stanov dozorná rada bude dopredu schvaľovať významné finančné a majetkové transakcie VSŽ.
Podľa predstaviteľa spoločnosti Jozefa Marka sa má z VSŽ vytvoriť viacodvetvový nadnárodný holding konkurencieschopný na medzinárodných trhoch. Takýto holding má za cieľ zhodnotiť majetok akcionárov, uspokojiť potreby zákazníkov a udržať sociálny zmier. Bývalý viceprezident VSŽ Ladislav Drábik nedávno povedal, že vo VSŽ vytýčili tri strategické programy, v ktorých môže byť spoločnosť dlhodobo konkurencieschopná: výroba lakoplastovaných plechov, výroba obalových plechov a výroba karosériových plechov. Začiatkom februára podpísal prezident najväčšej americkej oceliarskej spoločnosti U.S. Steel Pittsburg Paul J. Wilhelm s Jánom Smerekom, vtedajším prezidentom VSŽ, zmluvu o založení spoločného podniku na výrobu a predaj obalových pocínovaných plechov s názvom U.S. Steel, s. r. o. Základné imanie spoločnosti bude 4 mld Sk, obe strany budú vlastniť po 50 %. Vklad VSŽ v tomto podniku je nefinančný, spočíva v technologickom zariadení (pocínovňa plechov a deliaca linka). V riadení spoločnosti bude platiť systém dvojíc, lebo spoločnosť bude mať štyroch konateľov, dvoch zastupujúcich americkú stranu a dvoch slovenskú. Ročná kapacita výroby obalových plechov sa po vstupe U.S. Steel zvýši na 340 tisíc ton, pôjde o plechy používané v potravinárskom priemysle. Obrat spoločného podniku má časom dosiahnuť 6 mld Sk. Vo februári VSŽ získali za 1 USD majoritný balík akcií stratovej a zadlženej oceliarne DAM v maďarskom Diosgyöri. VSŽ sa zaviazali investovať v DAM navýšením základného imania asi 20 mil. USD.
Pozoruhodný je prienik VSŽ do mediálnej oblasti, podľa ČTK VSŽ vlastnia alebo ovládajú celoštátny denník Národná obroda, regionálne noviny Lúč-Východoslovenské noviny, Rádio Fun vysielajúce celoplošne a regionálnu televíziu Naša. Známe sú investície do športových klubov: Sparta Praha a 1. FC Košice. VSŽ vlastnia 20 % akcií v Slovenskej poisťovni, a. s.
Personálne výmeny vyplývajúce z rokovania orgánov spoločnosti VSŽ Holding boli dostatočne medializované, ale údaje o hospodárení spoločnosti za minulý rok nie sú k dispozícii, zrejme neboli predmetom rokovania valného zhromaždenia. Podľa agentúry SITA vtedajší prezident Smerek vo februári priznal, že sa nepodarilo dodržať plánované ukazovatele. Smerek povedal, že VSŽ vznikli straty v dôsledku kurzových zmien medzi USD a DEM. VSŽ dávnejšie zverejnila predaj za prvých 7 mesiacov minulého roka, dosiahol výšku 23 mld Sk.
Zahraniční investori chcú získať blokačný balík
V správe ČTK sa uvádza, že slovenskí vlastníci - právnické osoby, ktorých štatutári sú personálne prepojení so štatutármi VSŽ Holding, kontrolujú 58 % akcií VSŽ Holding. V tomto podiele dominuje tzv. Rezešova skupina. Rezešovej skupine k vlastníctvu akcií VSŽ pomohli lacné predaje približne desaťpercentných balíkov VSŽ z portfólia FNM SR spoločnostiam Manager a Ferrimex. Stalo sa tak v roku 1994 a 1995 rozhodnutím Mečiarovej vlády a FNM SR. Vtedy zároveň FNM predal asi 10 % akcií zamestnaneckej spoločnosti Hutník. Naproti tomu podľa ČTK asi 21% akcií kontrolujú zahraniční akcionári, ktorí tento podiel získali nákupmi na kapitálovom trhu. Presuny akcií k zahraničným investorom komentoval predstaviteľ spoločnosti slovami, že rozhodujúci balík akcií VSŽ nie je predmetom obchodu. Akcie VSŽ s nominálnou hodnotou 1000 Sk sa napriek provinčným pomerom na BCPB intenzívne obchodujú. Za posledný rok na BCPB sa ich cena pohybovala v rozpätí 580 až 750 Sk. Za rok 1996 spoločnosť vyplatila dividendu vo výške 4%, avšak výplata dividendy za minulý rok je neistá. Relatívne vysoká cena akcií VSŽ naznačuje záujem zahraničných investorov o získanie blokačného balíka - 33,4%.