Verejný poriadok, čistota, kontrola dodržiavania všeobecne záväzných nariadení, ochrana obecného majetku a majetku občanov - to sú hlavné povinnosti mestských a obecných polícií. Na viacerých náčelníkov sme sa obrátili s otázkou, čo ich v súčasnosti najviac trápi.
FRANTIŠEK ZEMKO, náčelník Mestskej polície hlavného mesta SR Bratislavy: "Mrzí nás, že sa nám napriek snahám nepodarilo dostať do novely zákona o obecnej polícii právomoc mestských a obecných policajtov zastavovať motorové vozidlá tam, kde je miestna úprava cestnej premávky. Ďalej sa, žiaľ, do novely zákona nedostala ani kompetencia zakladať imobilizéry, takže naďalej budeme musieť vytvárať spoločné hliadky s policajným zborom, aby sme tak aspoň čiastočne riešili problém nedovoleného parkovania v centre mesta. Nie je nám známe, či sa do novely zákona dostala právomoc mestských policajtov použiť hmaty a chvaty sebaobrany pri predvádzaní zadržanej osoby za účelom zistenia totožnosti. Problém, ktorý nás veľmi ťaží, je aj nízky početný stav mestských policajtov v Bratislave. Zabezpečovať verejný poriadok môžeme totiž len tam, kde môžeme byť fyzicky prítomní. Na tisíc obyvateľov by mal byť jeden policajt poriadkového útvaru - taký je svetový trend. V Bratislave by podľa toho bolo treba 550 policajtov, no v súčasnosti je nás len 330."
IGOR KELEŠI, náčelník Mestskej polície Trnava: "Nielen v súčasnosti nás trápi prekonaný zákon z roku 1992 o vytvorení mestskej polície. I napriek návrhom náčelníkov mestských polícií v rámci celého Slovenska nebol tento zákon už šesť rokov novelizovaný. Táto situácia je pritom vyvolávaná umelo, pretože štátna správa nemá záujem posilniť právomoci mestských polícií. Doslova rozum zostáva stáť nad skutočnosťou, že sa zriaďujú pomocníci policajného zboru, keď zo zákona jasne vyplýva, kto zodpovedá za zabezpečenie verejného poriadku v meste. Navyše sme zachytili signály, že sa plánuje odzbrojenie mestských polícií v obave, že primátori za opozíciu si v mestách budú pred voľbami z mestskej polície vytvárať ozbrojené zbory. Je to absurdné."
MILOŠ KLENOVIČ, náčelník Mestskej polície Sereď: "Popri potrebe novelizácie prekonaného zákona, ktorá by posilnila kompetencie mestskej políciie, je to neochota ľudí spolupracovať s mestskou políciou, pretože majú strach. Pri riešení dopravných priestupkov síce môžeme vyzvať previnilca, aby sa dostavil na mestskú políciu, zo zákona mu však tá povinnosť nevyplýva, takže možnosť doriešiť priestupok sa stráca a záležitosť sa postupuje štátnej polícii. Problémom je i nedostatočný počet policajtov. Ideálny stav by bol jeden policajt v službe na tisíc obyvateľov, čo v praxi znamená, že v osemnásťtisícovej Seredi by sme potrebovali 18 policajtov v službe, my ich však máme len16, pretože v mestskom rozpočte nie je dostatok financií."
KAREL ŠEBEK, náčelník Mestskej polície Piešťany: "Jedným z hlavných problémov je potreba novelizácie zákona o obecnej polícii. Ide najmä o rozšírenie všeobecných opatrení a donucovacích prostriedkov a o možnosť použitia varovného výstrelu. Podľa môjho názoru je paradox, keď príslušník mestskej polície nemá oprávnenie zastaviť idúce vozidlo, ktorého vodič sa dopustil priestupku alebo trestného činu. Problémom zostáva aj potreba sústavného skvalitňovania personálneho zloženia polície, dobrá odborná pripravenosť a fyzická zdatnosť jej príslušníkov, aby sa tak zvyšovala prirodzená autorita medzi občanmi."
Ervín FILÍPEK, náčelník Mestskej polície Skalica: "Trápia nás predovšetkým veľmi malé právomoci, najmä ohľadom zastavovania vozidiel. Obrovské sú i problémy s parkovaním, keďže v novovytvorenom okrese Skalica pribúdajú mnohé inštitúcie a už aj tak dosť nízka parkovacia kapacita sa znižuje. Problémy máme aj s odchytom túlavých psov a mačiek, pretože v našom meste nemáme zriadený útulok pre opustené zvieratá."
ZOLTÁN ŠALGO, náčelník Mestskej polície Lučenec: "V prvom rade nás trápi legislatíva, ktorá je nedostatočná pre potreby mestskej polície. Našim súčasným problémom je aj veľmi vysoký výskyt požiarov, pri ktorých neraz zasahujú aj členovia mestskej polície. Trápi nás aj otázka verejného poriadku v meste, kritická je najmä oblasť dopravy. Stále tu nefunguje odťahovacia služba."
STANISLAV PEŠL, náčelník Mestskej polície Michalovce: "Ukrajinci a peniaze. Sme nárazníkovou oblasťou pre pašovanie cigariet z východu a keďže nás je málo, stačíme len evidovať, že ukrajinskí pašeráci cigariet sa už prestali unúvať osobne a vytvorili si distribučnú sieť z našich občanov. Na 40 tisícové mesto s dvadsiatimi policajtmi veru nestačíme. Som rád, ak sa mi denne podarí postaviť tri dvojčlenné hliadky, na nočné služby nemôžem pri tomto stave ani pomyslieť. Ošatné 70 tisíc korún vystačilo na topánky a košele pre devätnásť ľudí. Poltopánky by mali vydržať rok, po štyroch mesiacoch sa však v nich nedá chodiť. Ak by sa podarilo zvýšiť kvótu finančných prostriedkov pre nás, investoval by som predovšetkým do techniky, výmeny opotrebovaných uniforiem a do našej budovy, ktorá už pripomína lastovičie hniezdo."
JÚLIUS HORŇÁK, náčelník Mestskej polície Vranov nad Topľou: "Parkovanie. Je proti logike, ak máme dbať na správne parkovanie, ale pritom nesmieme zastaviť vozidlo tam, kde je to potrebné. V tomto predjarnom období k obvyklým problémom pribudli nedovolené skládky odpadu. Každý chce mať dvor čistý, ale ako to vyzerá tam, kde sa zbavil odpadu, to ho už nezaujíma. Mnoho starostí nám robí vypaľovanie trávy, horí i viackrát do týždňa. Naposledy horelo na sídlisku pod Dubníkom. Obhoreli aj čerstvo vysadené stromčeky, ktoré mali spríjemniť prostredie obyvateľov sídliska. A hľadajte vinníka, ak sa pri zhorenisku hrá 50 detí."
JÁN GÉCI, pracovník Mestskej polície Veľké Kapušany: "Po tom, čo vodcovia miestnych gangov po vzájomnom vyrovnávaní účtov už nežijú, máme v oblasti verejného poriadku pokoj, dúfam, že na čas vydrží. Čoraz horúcejší je však problém pašovaných cigariet. Ak distributérov prichytíme, ešte sa sťažujú, že im porušujeme ľudské práva. Spolu so štátnou políciou riešime prípad našej občianky, ktorá má manžela Čecha. V taške máva len po dva kartóny cigariet, no je chronicky známa po okolitých dedinách, kam ich nosí predávať."
VASIL GOC, náčelník Mestskej polície Humenné: "Novelizácia zákona o obecnej polícii. Obávame sa, aby napokon pomocníci štátnej polície nemali väčšie právomoci ako my. Nedostatky v legislatíve nám zatiaľ bránia naplno uplatňovať uznesenia mestského zastupiteľstva. Vozidlá smieme zastavovať len na určitých miestach, zadržané osoby smieme predvádzať len na policajný útvar, nie ku nám. Ukazuje sa však, že sa postupne vytvára pozitívny vzťah zo strany občanov k nám."
Autor: jb, mat, rim, fl