svojej administratívy doslova šokoval výrokom, že akonáhle sa bude niektorá z prítomných žien cítiť utlačovaná ktorýmkoľvek mužom, má okamžite zavolať prezidentovi a on problém vyrieši. "Dám hneď teraz pokyn, aby vás prednostne spájali," povedal Jeľcin a ženy začali dôverne spisovať zoznam mien vyvolených. Medzi ruskou politickou elitou je dnes oveľa menej žien ako v dobách sovietskych. Iba 10 percent poslancov parlamentu sú ženy a mužská väčšina proti nim používa nie práve vybrané spôsoby. Vrcholom sporov medzi poslancami rôzneho pohlavia býva aj fyzický kontakt. Nedávno matka troch detí, poslankyňa za Jaroslavľ, bola napadnutá frakciou liberálnych demokratov a v dôsledku incidentu prišla o chumáč vlasov. Ostatné poslankyne vyvodili z bitky dôsledky. "Vtedy som sa rozhodla, že nikdy nedovolím chrapúňovi s poslaneckým mandátom, aby so mnou takto zaobchádzal," vyhlásila pri príležitosti MDŽ známa poslankyňa Galina Starovojtová.
"Dnes chodím do Dumy ozbrojená osobnou zbraňou, spolu so slzným plynom," dodala. Je známa tým, že už dlho požaduje zakúpiť z parlamentnej pokladnice pre každú poslankyňu obušok, ktorým by ženy bili po hlave svojich protivníkov. "Dodnes nám ho nekúpili, je to veľká škoda," hovorí Starovojtová.
Podľa najsilnejšieho ženského politického hnutia Ženy Ruska je treba MDŽ využiť aj na diskusiu o právach mužov. Konferencia "Muž ako obeť diskriminácie z dôvodov pohlavia" vyvolala spory o tom, kto je v Rusku viac utlačovaný. Aktivistky vychádzajú zo štatistík, podľa ktorých sa muži dožívajú kratšieho veku, majú na svedomí viacej kriminálnych činov a celkovo sa horšie adaptujú na zmeny prebiehajúce v Rusku. Najväčšie vzrušenie vyvolal protest žien Ruska proti tomu, aby sa vojenská povinnosť týkala iba silného pohlavia. V súčasnosti slúži dobrovoľne v ruskej armáde 140 tisíc žien. Iba 4 však dosiahli hodnosť plukovníka a jediná bývalá kozmonautka Valentina Tereškovová nosí na ramenách generálsku hviezdu.
Za práva mužov mienia ženy bojovať aj pred súdom. Podľa nich je výsostne nespravodlivé, že pri rozvode sú takmer vždy deti dané na výchovu matke a že muži odchádzajú do dôchodku v 60 rokoch, zatiaľ čo ženy v 55.
Za výkrik diskriminácie považujú ruské obrankyne mužských práv aj zákon o prostitúcií, ktorý bol nedávno prijatý v Saratovskej oblasti. Podľa neho sa ženy môžu najstarším remeslom na svete zaoberať, pokiaľ dodržujú pravidlá. Teraz hnutie požaduje, aby právo živiť sa prostitúciou mali i saratovskí muži.
Autor: Agentúra Epicentrum