Ruské ministerstvo atómovej energie vyhlásilo, že " ak nemôže Ukrajina z akýchkoľvek dôvodov dodať zariadenia, ktoré podľa kontraktu mala vyrobiť, dostanú tieto zákazky iné podniky". Napríklad turbínu s výkonom 1 milión kilowattov zaistí Petrohrad. Rusko nielenže od kontraktu neustúpi, ale súhlasí s rozšírením zákazok, pokiaľ Irán prejaví záujem. Zatiaľ zmluva predpokladá dodanie predovšetkým ruského jadrového reaktora VVSR 1000.
Na miesto partnera, ktoré uvoľnila Ukrajina, sa okamžite prihlásil nový záujemca. Bielorusko bleskovo využilo príležitosť a hyperaktívny prezident Alexander Lukašenko, ktorý je na oficiálnej návšteve v Teheráne, všetkými spôsobmi demonštroval náklonnosť k Iránu. Podporil i duchovné vzťahy medzi kresťanmi a moslimami. V nedeľu rokoval s islamským vodcom ajatolláhom Sajjadom Alím Chameneím a v mauzóleu sa klaňal pamiatke imáma Chomejního. Lukašenko neskrýva, že chce začať novú etapu spolupráce Minska a Teheránu, bez ohľadu na negatívny postoj medzinárodného spoločenstva. Zdôraznil, že Bielorusko si bude podpisovať akékoľvek výhodné dohody. Už pred jeho odletom sa hovorilo o tom, že má v Teheráne uzavrieť tajnú vojenskú dohodu. Lukašenko priznal, že v Iráne je sovietska technika, ktorá volá po inovácii a opravách, a Bielorusko má záujem o podobné zákazky. "Budeme presadzovať svoje záujmy v akejkoľvek časti planéty, nech sa už ktokoľvek snaží blokovať nás, predovšetkým v našich aktivitách východným smerom," vyhlásil bieloruský prezident.
Sobotňajšie rokovanie prezidentov Lukašenka a Mohammada Chatámího rodiace sa priateľstvo potvrdilo. "Bielorusko a Irán sú pripravené spolupracovať vo všetkých oblastiach, bez výnimky," povedal bieloruský líder a dal tak najavo, že medzinárodné sankcie nebude rešpektovať. Koncom tohoto roku sa má obrat výmeny tovaru medzi obidvoma krajinami zvýšiť z doterajších 20 miliónov na 100 miliónov USD. Potvrdili sa i dohady o začatí vojenskej spolupráce. Bielorusko sa bude podieľať na dodávkach zariadení na výrobu ťažkej vojenskej techniky a opravy lietadiel.
Účasť Ruska na výstavbe jadrovej elektrárne v Busheri je predmetom dlhého sporu medzi Moskvou a Washingtonom. Rusi popierajú, žeby dodávanú technológiu mohol Teherán používať pri výrobe atómových zbraní a odmietajú dohady, že ruskí odborníci sa v Iráne podieľajú na vojenskom výskume. Bielorusko, ktoré sa vďaka porušovania ľudských práv dostáva do medzinárodnej izolácie, svoje zámery, spolupracovať vo vojenskej oblasti s Iránom obviňovaným z podporovania medzinárodného terorizmu, ani neskrýva.
Autor: PRE SME - Petra Procházková, agentúra Epicentrum