týchto úľav rozhodovať slovenská vláda.
Minister financií SR Miroslav Maxon oznámil, že tento týždeň v stredu predloží na rokovanie Legislatívnej rady vlády SR návrh novely zákona o dani z príjmov. Tá umožní zahraničným spoločnostiam, ktoré investujú v SR aspoň 200 mil. Sk, znížiť základ dane až o 75 %. Podpredseda vlády SR Sergej Kozlík neskôr informoval, že o tom, kto tieto úľavy dostane, bude rozhodovať vláda.
"V poslednom desaťročí bol presun kapitálu z jednej krajiny do druhej taký značný, že existujú už celé štúdie o tom, ako možno zatraktívniť podnikateľské prostredie pre zahraničných investorov. Na základe týchto skúseností je jasné, že dočasné daňové úľavy vôbec nehrajú významnú úlohu pri rozhodovaní investorov," povedal pre SITA prezident Centra pre hospodársky rozvoj Eugen Jurzyca.
Podľa neho je pre priaznivé hodnotenie zahraničnými subjektmi dôležité korektné hospodárske prostredie, rovnaké podmienky pre všetkých, vysoká transparentnosť v ekonomike a stabilita prostredia. "Práve takéto selektívne opatrenie, ktoré niekoho zvýhodňuje, narúša jeden z predpokladov dobrého hodnotenia Slovenska v očiach investorov. Netransparentnosť a nerovnosť podmienok je pre zahraničných investorov významným signálom, aby sem nechodili," povedal E. Jurzyca.
Podľa ekonóma Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Juraja Renčka je handicapom Slovenska, že "zmeškalo vlak", keď sa prejavoval veľký záujem zahraničia o teritórium, v ktorom sa nachádza SR. Preto bude mať pripravovaná novela podľa neho iba obmedzený účinok na prílev investícií. Zároveň potvrdil, že daňové úľavy rozhodne nie sú tým pravým lákadlom pre zahraničných investorov.
"Toto opatrenie môže mať pozitívny dosah, iba ak budú pri ňom dodržané všetky zásady transparentnosti a férovosti. Zatiaľ nevieme, v akej forme prejde návrh ministra financií cez vládu a čo sa s ním stane v parlamente. Je však jasné, že bez dodržania týchto zásad, môže imidžu Slovenska skôr poškodiť," potvrdil analytik jednej zo zahraničných bánk etablovaných v SR.
Podľa E. Jurzycu môže byť motívom vlády pri prijímaní takéhoto opatrenia skôr alibizmus. "Vláda potom bude môcť povedať, že bola ochotná v maximálnej miere vyjsť zahraničiu v ústrety. Skutočnosť je však taká, že seriózne veľké firmy nemajú nikdy svoje strategické plány postavené na krátkodobých výhodách," povedal. Nevylučuje však, že podobný krok vlády môže prilákať neserióznych zahraničných podnikateľov, ktorí majú na Slovensku iné plány ako dlhodobo podnikať, vyrábať a zamestnávať ľudí.