Zasiahne ťažba travertínu na fasádu SND do Národnej prírodnej rezervácie Dreveník?

Navonok sa zdá byť všetko v najväčšom poriadku. Kameňopriemysel Spiš, a. s., otvára nové pracovisko na ťažbu vychýreného spišského travertínu. Povolenie na ťažbu dostala akciová spoločnosť, ktorá vznikla privatizáciou štátneho podniku Spišský kameňopriemy

sel, od Obvodného banského úradu v Spišskej Novej Vsi. Ten vychádzal z vyjadrenia orgánu štátneho dozoru - Krajského úradu v Prešove a jeho odboru životného prostredia, ktorý posudzoval celý projekt. S ťažbou teda súhlasil orgán, ktorého prvoradou úlohou je ochrana prírody. Súhlasil, hoci dobývací priestor leží v tesnom susedstve Národnej prírodnej rezervácie Dreveník, ktorá je súčasťou územia zapísaného v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Navyše pohľad na zhyzdenú prírodu v popredí Národnej kultúrnej pamiatky Spišský hrad šokuje každého triezvo rozmýšľajúceho človeka. Podľa ochrancov prírody nové pracovisko, ktorého časť je už odkrytá, zasahuje aj do ochranného pásma Národnej prírodnej rezervácie Dreveník, a takmer sa dotýka jej hranice. Znamená to, že po vyťažení by stena lomu bola od hranice vzdialená len zopár metrov! "Nie je to pravda. Niečo také môže tvrdiť len ten, kto situáciu nepozná. Hranice dobývacieho priestoru sú presne vymedzené a spomínané pracovisko do ochranného pásma nezasahuje," hovorí generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Kameňopriemyslu Spiš, a. s., Ján Mucha. "Dostali sme sa ťažbou do narušenej vrstvy, ktorá pochádza z čias alpského vrásnenia. Tento travertín je nekvalitný, nedá sa v podstate použiť. My však potrebujeme dokončiť budovu Slovenského národného divadla. Ťažba nie je založená na prospechárstve našej firmy. Je to v prospech celej našej spoločnosti. Slovenské národné divadlo je budovou, ktorá nereprezentuje Kameňopriemysel Spiš, ale celé Slovensko. Zaslúži si, aby sa na ňu použil materiál, ktorý zodpovedá jej reprezentačnému významu," argumentuje. "Rešpektujeme hranice rezervácie. Ak by sme mali zájsť do ochranného pásma, tak len v tom prípade, že splníme podmienky, ktoré nám určil Krajský úrad v Prešove. A tie sú veľmi prísne," dodáva. Pripúšťa však, že sú pochybnosti okolo hranice samotnej Národnej prírodnej rezervácie Dreveník. Údajne do konca júna by mali byť presne vytýčené. "Banské merania sú predsa len presnejšie," vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vedúci odboru životného prostredia Krajského úradu v Prešove Ing. Anton Demeter našu požiadavku, aby poskytol redakcii vyjadrenie, ktoré slúžilo na vydanie povolenia, odmietol. "Nie je to verejná listina. Nemôžem vám ju poskytnúť. Pokiaľ nevidíte projekt, výkresy, celý spisový materiál, naše rozhodnutie je vám na nič. Celá záležitosť je čistá," zdôraznil. Tvrdenia ochranárov, že nový dobývací priestor sa nachádza v ochrannom pásme považuje za nezmysel. "Naše vyjadrenie obsahuje dvanásť veľmi prísnych podmienok. V priebehu tohto, najneskôr budúceho týždňa urobíme kontrolu, či sa dodržiavajú," uzavrel. Ochranári však tvrdia svoje. Podľa nich spracovatelia návrhu na otvorenie nového dobývacieho priestoru použili neplatné mapy. Ako sa nám podarilo zistiť, právoplatná mapa prírodnej rezervácie je súčasťou vyhlášky ministerstva životného prostredia z 23. marca 1993, ktorá obsahuje aj čísla jednotlivých parciel. Ide teda o omyl, alebo o zámer posunúť hranice tak, aby nebránili ťažbe? Podľa tejto mapy bude zdobiť fasádu Slovenského národného divadla kameň z ochranného pásma Národnej prírodnej rezervácie Dreveník. Z travertínovej kopy, ktorá z prírodovedeckého hľadiska nemá obdobu nielen na Slovensku, ale ani v strednej Európe. Nie náhodou prvá zmienka o ochrane Dreveníka pochádza už z roku 1926, čím sa zaraďuje medzi najstaršie rezervácie na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 835
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 070
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 046
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 482
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 776
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 759
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 517
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 284
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu