NEW YORK (ČTK) - Zástupcovia dvoch slovenských krajanských organizácií v USA se domnievajú, že hlavné problémy s vnímaním Slovenska v zahraničí vyplývajú z toho, že ide o mladý štát s nedostatkom skúseností. Výkonný tajomník Svetového kongresu Slovákov (SKS) Hinter Buchner ČTK vo štvrtok povedal, že ak podľa niektorých slovenských predstaviteľov je obraz SR v USA skreslený, môže to byť buď dôsledkom nedostatočného prísunu informácií zo Slovenska, alebo tým, že niektoré povesti sa zakladajú na pravde. Slováci boli však podľa Buchnera v histórii často "nálepkovaní" - za Maďarov i v Československu.
Slovensko je "veľmi mladá republika, Slováci sa len učia vládnuť si, pričom v Československej republike nemali veľa príležitostí sa to naučiť". Podľa Buchnera Slováci nie sú zvyknutí na medzinárodné vzťahy a nechápu, ako funguje západná demokracia. Nie je to pritom chyba len určitých politikov, ale spôsobu uvažovania. SKS, ktorý pôsobí od roku 1970, sa nepovažuje za politickú organizáciu a nechce zasahovať do vnútropolitického života na Slovensku.
Na obraze Slovenska v USA sa podpisujú podľa Jána Holého, generálneho tajomníka takmer storočnej Slovenskej ligy v Amerike, dve veci. Slovensko síce pomerne pomaly uplatňuje zvyklosti západných demokracií, ale kritika niektorých amerických kruhov je prehnaná. Slovensko je mladý štát a nemôže všetko zvládnuť naraz. Svoju úlohu hrá neskúsenosť s riadením štátu a so životom v demokracii. Všeobecne, situácia na Slovensku nie je horšia než v iných bývalých komunistických krajinách. Slovenským neúspechom či nedostatkom sa však dostáva v zahraničí väčšej publicity ako napríklad českým. Niektoré veci sa však musia napraviť i na samotnom Slovensku, pripustil Holý. Aj slovenská diplomacia sa musí učiť. Rovnako je treba, aby "sa legitímny vnútropolitický boj nevymkol z určitých zavedených hraníc".
Slovenská liga zastáva názor, že prvý československý prezident T.G. Masaryk nedodržal v roku 1918 dohodu so Slovákmi o konfederatívnom usporiadaní nového štátu. Liga privítala sformovanie slovenského štátu počas druhej svetovej vojny a po nej viedla politický boj za slovenskú samostatnosť.