BRATISLAVA (SITA) - Bank Austria v piatok vo Viedni predstavila štúdiu venovanú investíciám v SR. "Slovensko zaznamenalo v roku 1996 investičný boom. Schopnosť ekonomiky udržať takú vysokú mieru investícií v dlhšom horizonte je však neistá," upozorňuje v materiáli s názvom Príspevok investícií k ekonomickému rastu Slovenskej republiky jeho autor Vít Bárta.
Neistota udržania vysokej miery investícii je daná neschopnosťou vytvoriť dostatočné domáce úspory. "Limitovaný objem prostriedkov je determinovaný i pomalým prílevom priamych zahraničných investícií a nízkou úrovňou dlhodobého kapitálu prítomného v slovenskom hospodárstve všeobecne," konštatuje V. Bárta.
Rozvoj v roku 1996 bol podľa autora stimulovaný tromi hlavnými faktormi. Hlavné investície sa uskutočnili v podnikoch, ktoré boli exportne veľmi úspešné v rokoch 1995 i 1996. Druhým faktorom bola makroekonomická stabilizácia spojená s vysokým rastom HDP v týchto rokoch, vďaka ktorej zvýšili ratingové agentúry hodnotenie krajiny. Uvoľnenie monetárnej politiky zohľadnené v poklese úrokových mier nových úverov bolo tretím významným faktorom. Spôsobilo totiž motivačne na investičné zámery.
Nie veľmi sľubne sa však javí vývoj v štruktúre investícií. Zatiaľ čo pochopiteľne podiel investícií do bankovníctva, niektorých služieb a komunikačného sektora stúpol, podiel investícií do priemyselnej produkcie z celkových investícií poklesol. Celková štruktúra investovania akoby naďalej konzervovala na energiu a suroviny náročné zameranie priemyslu. "Ak sa toto smerovanie udrží, slovenská ekonomika sa bude uberať smerom menej rozvinutých krajín založených na prírodných zdrojoch a fyzickom kapitáli a nie na technológiách a ľudskom kapitáli. V takomto prípade by bol súčasný hospodársky rast iba prechodný a v ďalších rokoch možno očakávať jeho zmiernenie," konštatuje štúdia Bank Austria.
V. Bárta upozorňuje aj na ďalšie negatívne tendencie ovplyvňujúce investovanie, ako napríklad útlm v bytovej výstavbe, kde nie sú v súčasnosti pozorovateľné žiadne známky oživenia, veľmi nízka úroveň výdavkov na výskum a vývoj (nedosahujúca predreformnú úroveň) a obmedzený prílev priamych zahraničných investícií značne zaostávajúci za úrovňou v okolitých tranzitívnych ekonomikách. "Všetky dynamicky sa rozvíjajúce ekonomiky pritom vykazujú práve opačné znaky," dodáva Vít Bárta.
Trvalý hospodársky rast bude SR podľa štúdie Bank Austria schopná dosiahnuť iba vtedy, ak bude schopná udržať rozsah súčasného investičného boomu v nasledujúcej jednej alebo dvoch dekádach, ak sa podstatne zlepší alokácia prostriedkov a ak sa tieto prostriedky presunú smerom do konkurencieschopných sektorov a do formovania ľudského kapitálu.