Organizátori trhu by mohli zmeniť prístup k poskytovaniu informácií

Považské strojárne oznámili aspoň útržky v minulom roku dosiahnutých výsledkov. Objem predaja stúpol o 5% a dosiahol 2 mld Sk. Podľa slov predstaviteľov spoločnosti sa táto v minulom roku zamerala hlavne na dosiahnutie finančnej rovnováhy a zníženie ...

Považské strojárne oznámili aspoň útržky v minulom roku dosiahnutých výsledkov. Objem predaja stúpol o 5% a dosiahol 2 mld Sk. Podľa slov predstaviteľov spoločnosti sa táto v minulom roku zamerala hlavne na dosiahnutie finančnej rovnováhy a zníženie vonkajšej zadĺženosti. V tomto roku plánuje spoločnosť zvýšiť objem predaja o 20 až 40%. Nakoľko sú reálne tieto plány a nakoľko sa spoločnosti podarilo stabilizovať finančnú situáciu, takisto ako výšku hospodárskeho výsledku za minulý rok, môžeme iba hádať. Zdá sa, že definitívne dávnominulé sú časy, keď spoločnosti ako POS pravidelne formou inzerátu zverejňovali prehľady dosiahnutých výsledkov. Okrem príjmov pre vydavateľov novín prinášali tieto oznámenia podstatnejší prínos - spoluvytvárali základnú podmienku existencie kapitálového trhu - transparentnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pri miernom pritiahnutí za vlasy sa dá povedať, že najväčším omylom prvej vlny kupónovej privatizácie bola skutočnosť, že voľne obchodovanými sa stalo príliš veľa spoločností po splnení príliš triviálnych podmienok. Základným znakom vyspelých trhov je skutočnosť, že emitenti nevnímajú verejnú obchodovateľnosť svojich akcií ako nutné zlo, ale ako výsadu, ku ktorej splneniu musia splniť prísne podmienky, ich nevyhnutnou súčasťou je veľmi presné, rýchle a obsiahle informovanie o vývoji hospodárenia s poločnosti.

Chápanie informačnej povinnosti a jej napĺňanie väčšinou emitentov verejne obchodovaných cenných papierov má podobu karikatúry či frašky.

Aj v čase relatívne pravidelného uverejňovania inzerátov pôsobila veľmi mätúcim dojmom pomerne "riedka" štruktúra údajov v nej zverejnených. Tak napríklad v kótovacích inzerátoch BCPB neboli a stále nie sú uvádzané niektoré dôležité položky výsledovky, kde zvlášť absencia úrovne odpisov prakticky znemožňuje úvahy o vývoji cash flow v spoločnosti. Ešte horšie je na tom štruktúra dát zverejnených v Knihe faktov vydávanej RMS, ktorá však na druhej strane predstavuje v súčasnosti jediný centrálny informačný zdroj o verejne obchodovaných spoločnostiach.

SkryťVypnúť reklamu

Absolútne nevyužité ostávajú v tejto oblasti možnosti Internetu. Asi nemá cenu upozorňovať na to, akým spôsobom a v akej šírke sú dostupné informácie o spoločnostiach obchodovaných na vyspelých trhoch. Slovenské stránky oboch trhov sú orientované okrem podania základných informácií čisto na informovanie o aktuálnych výsledkoch obchodovania. Ministerstvo financií podľa našich znalostí ani neprevádzkuje, ani nepripravuje poskytovanie informácií o kapitálovom trhu. Záujmové združenia účastníkov trhu, či už obchodníkov alebo investičných fondov a spoločností, sa sústreďujú na presadzovanie potrieb svojich členov.

Najrýchlejším riešením súčasného stavu by mohli byť dve riešenia - tým prvým a koncepčnejším by bol vznik Komisie pre cenné papiere, ktorá by okrem iného zabezpečovala zber a zverejňovanie údajov o verejne obchodovaných spoločnostiach. Druhým riešením, ktoré by aspoň dočasne riešilo neexistenciu centrálneho orgánu kapitálového trhu, by bola zmena prístupu oboch trhov k poskytovaniu informácií. Hlavnou prekážkou takéhoto kroku môže byť v súčasnosti skutočnosť, že príjmy za predaj informácií sú pre oba trhy vyššie ako príjmy z realizovaných obchodov, na druhej strane by nemusela byť úplne nereálna predstava, podľa ktorej oba trhy usúdia, že ich "investícia" do zverejnenia informácií by bola konečne veľká a jej efekt v relatívne krátkej budúcnosti by mohol byť mnohonásobný.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Juraj Kováčik P67 value, spol. s r.o., Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 339
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 900
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 179
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 681
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 326
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 711
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 601
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu