Jedna z najvýznamnejších slovenských spoločností - VSŽ, a. s., ktorá nedávno zmenila svoje meno na VSŽ Holding, a. s., sa stáva stále menej istou investičnou príležitosťou. Cena akcií tejto spoločnosti zaznamenala v priebehu posledných dvoch týždňov výrazný pokles z úrovne 645 Sk na úroveň 385 Sk, čiže pokles o viac než 40 %. V súčasnosti je ťažké určiť, čo bolo skutočnou príčinou tohto poklesu, ale je zrejmé, že výraznou mierou sa na tomto prepade podieľala aj neznalosť skutočného stavu spoločnosti. Okrem insiderov, teda obchodníkov a investorov majúcich informácie priamo od pracovníkov VSŽ Holding, a. s., zrejme žiaden štandardný investor nemá presnú predstavu o výsledkoch hospodárenia tejto spoločnosti v roku 1997. Tento informačný stav je veľmi prekvapujúci, pretože v napríklad minulom roku patrila spoločnosť VSŽ, a. s., medzi najlepšie informujúce spoločnosti na Slovensku. Predbežný nekonsolidovaný hospodársky výsledok 1,3 mld. Sk za rok 1996 oznámili jej predstavitelia už v prvých januárových dňoch roka 1997 a jeho upresnenie (1,348 mld Sk).ponúkli verejnosti už začiatkom februára 1997. Podobne informovali verejnosť o očakávanom vývoji valného zhromaždenia, keď už v prvom májovom týždni oznámili, že na valnom zhromaždení sa pravdepodobne bude schvaľovať dividenda vo výške 40 Sk a na valnom zhromaždení 21. 5. 1997 sa takáto dividenda naozaj schválila. V tých časoch VSŽ, a. s., jasne ukazovala stovkám iných slovenských emitentov verejne obchodovateľných emisií akcií, ako má byť zabezpečená informovanosť akcionárov a celej verejnosti, ktorej ľubovoľný člen je vlastne perspektívnym akcionárom. Táto rozumná informačná politika pokračovala aj v nasledujúcich mesiacoch, keď napríklad vtedajší prezident VSŽ, a. s., Ján Smerek oznámil niekoľko dní pred mimoriadnym valným zhromaždením, že pravdepodobne budú vymenovaní dvaja noví viceprezidenti, a 7. 7.1997 sa tak zmenou stanov spoločnosti skutočne stalo. K aktuálnemu informovaniu spoločnosť VSŽ a. s., pochopiteľne využívala Národnú obrodu, denník, v ktorom získala rozhodujúci vplyv. A tak sa verejnosť už na začiatku augusta (teda mesiac po termíne polročnej uzávierky) dozvedela, že spoločnosť dosiahla za prvý polrok 1997 hrubý zisk 543 mil. Sk pri výnosoch zhruba 30 mld Sk. Podobne sa verejnosť takmer každý týždeň dozvedala aktuálne informácie o rôznych dcérskych spoločnostiach skupiny VSŽ, a. s.
Na začiatku novembra oznámili predstavitelia tejto spoločnosti, že trištvrteročný hospodársky výsledok bol na úrovni 570 mil. Sk, čo bolo oproti rovnakému obdobiu roka 1996 menej o približne 370 mil. Sk. Hovorca VSŽ, a. s., Jozef Marko sa vyjadril, že dôvodom takýchto veľkých rozdielov v hodnotách prevádzkového hospodárskeho výsledku a hospodárskeho výsledku z finančných operácií spoločnosti VSŽ, a. s. Košice, k 30. septembru 1997 v porovnaní s rovnakým obdobím roka 1996 bola zmena metodiky účtovania a vykazovania v účtovníctve spoločnosti. J. Marko vtedy (začiatok novembra 1997) dodal: "V novembri tohto roka sa budú vo VSŽ, a. s. Košice, posudzovať výkony opäť tak ako v minulom roku. Z tohto dôvodu nebudú rozdiely, ktoré vznikli kvôli zmene metodiky, na konci roka také výrazné,"
Už takéto vyjadrenie mohlo vyvolať značnú neistotu u investorov, a keď sa počas celého januára neobjavili žiadne oficiálne správy naznačujúce pravdepodobný hospodársky výsledok spoločnosti VSŽ, a. s., zrejme ich neistota ešte vzrástla. Nový rok 1998 bol akoby výrazným zlomom v informačnej politike VSŽ, a. s., pretože prvá oficiálna správa o hospodárskom výsledku za rok 1997 odznela až začiatkom februára z úst samotného prezidenta VSŽ, a. s. - Jána Smereka: "Za rok 1997 vykážu VSŽ, a. s. Košice, pravdepodobne nižší hospodársky výsledok ako v predchádzajúcom roku" - veľmi nepresné vyjadrenie, ktoré dáva pre neinsiderovských investorov možnosť odpovede v pásme miernej straty až zisku niekoľko stomiliónov korún. V priebehu februára 1998 sa objavila správa o výsledkoch hospodárenia spoločnosti VSŽ Keramika, s. r. o.,ktorá dosiahla zisk po zdanení 5 mil. Sk, pri tržbách 1,34 mld Sk.
Na konci februára sa uskutočnilo mimoriadne valné zhromaždenie, na ktorom došlo k významným zmenám na rozhodujúcich manažérskych pozíciách (prezidentom sa stal Július Rezeš, syn Alexandra Rezeša) a k zmenu názvu spoločnosti na VSŽ Holding, a. s.. Hneď v najbližšom obchodnom dni došlo k prvému poklesu ceny akcií. Tento pokles pokračoval počas celých nasledujúcich dvoch týždňov. Do polovice marca 1997 najväčšia slovenská spoločnosť s verejne obchodovateľnými akciami neoznámila ani približný hospodársky výsledok za minulý rok. Neistota štandardných investorov tak zrejme tlačí cenu podstatne nižšie, než by bolo očakávateľné pri udržaní hospodárskych výsledkov na úrovni 570 mil. Sk zo septembra 1997. Skutočnosť, že sa sem-tam realizujú priame obchody pri cenách podstatne vyšších, než je trhová cena, však naznačuje, že môžu existovať investori, ktorí informácie o stave spoločnosti majú k dispozícii - avšak ich nezáujem o cenu akcií na anonymných trhoch neumožňuje odhad stavu a zvyšuje celkovú neistotu ostatných.
Autor: XAVER GUBÁŠ P67 value, spol. s r . o., Bratislava