Majme na zreteli, že aj vlk môže prísť v barančom rúchu, nenechajme sa ovplyvniť reklamou

Už štvrtý raz od darovanej slobody v roku 1989 sa v septembri budeme vo voľbách rozhodovať, aby sme po štyroch rokoch určili tých, ktorí nás budú zastupovať, schvaľovať zákony a pravidlá chodu spoločnosti a vovedú našu krajinu do tretieho tisícročia.

S blížiacim sa dátumom volieb pribúdajú mnohé otázky, ako vlastne budú prebiehať, na ktoré, žiaľ, ešte dnes nedokážeme odpovedať. Je pochopiteľné, že nikto sa nevzdáva rád svojich výnosných pozícií, ale poslanecký mandát dostáva kandidát od občanov - voličov,len oni majú právo mu ho dať i vziať, a on je povinný s nimi komunikovať a ich rozhodnutiu sa podriaďovať. Veľkou hanbou súčasného parlamentu je, že občanmi zvolený poslanec bol spoluposlancami mandátu zbavený a z parlamentu vylúčený a dvaja občania v rozpore s vôľou voličov využívajú poslanecké výhody. Tu sa končí demokracia a začína sa totalita. Tá nastáva všade tam, kde si niekto robí nárok rozhodovať za iných dospelých občanov bez ich splnomocnenia. Oberá ich o základné právo rozhodovať sa. Ďalším veľkým spoločenským problémom a hanbou súčasnej vlády je, že nerešpektovala vôľu viac než pol milióna občanov a zmarila občanom právo rozhodovať o spôsobe voľby prezidenta v referende.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Chybou vlády je, že takmer pol roka pred vykonaním volieb chce predložiť na schválenie nový volebný zákon. Problém nie je v tom, či bude 1 alebo 8, 74 alebo iný počet volebných obvodov, pretože obvody predchádzajúcich volieb je potrebné pre zmenu územného členenia upraviť (niektoré okresy sú rozdelené v troch nových krajoch), ale v celkovom spôsobe priebehu volieb, kde sa chcú účelovo klásť rozličné podmienky kandidujúcim subjektom, meniť spôsob kontroly a zvyšovať nároky na občana-voliča. Každé voľby sú dôležitým krokom a žiadny triezvo uvažujúci človek by nemal túto základnú demokratickú ustanovizeň ignorovať alebo sa jej vzdať, pokiaľ sú to voľby slobodné a demokratické, ale aktívne sa ich zúčastniť a obhajovať právo slobodnej voľby zastupiteľov. Nie vždy býva výber jednoduchý. Na sčítanie súčasných poslancov, za ktorých by človek mohol ruku do ohňa vložiť, by možno stačili prsty dvoch rúk. Nič sa však neurobí samo, ani demokracia sa nevžije na Slovensku sama. Vyžaduje to zapojenie a angažovanosť každého z nás. Na každom záleží, aby si obhajoval a uplatňoval svoje občianske práva, i keď nás doteraz na to nikto veľmi neupozorňoval. Ak sa necháme ovplyvňovať len reklamou, tendenčnými médiami, straníckou tlačou či volebnou kampaňou, ľahko sa môžeme pomýliť. Varujme sa povrchných rozhodnutí na základe agitácií, sľubov, fráz, usmiatych tvárí, sloganov, jednoduchých riešení. Majme na zreteli, že aj vlk môže prichádzať v barančom rúchu. Za osem rokov sme sa už mali možnosť niečo naučiť. Ak sme sa naučili málo, alebo takmer nič, nie sme na vine sami. Je to aj vinou médií a niektorých politikov, ktorí nás radšej vidia pracovať a venovať sa svojim záujmom a problémom, do verejných vecí sa príliš nestarať, lebo tomu vraj málo rozumieme, im vyhovujú právne nevzdelaní občania, tí sú ľahšie manipulovateľní. Myslím, že na škodu každého z nás sa pred piatimi rokmi na tretinu zmenšila krajina, v ktorej žijeme. Zdá sa mi, že samostatnosťou sa nenaplnila tisícročná túžba národa, ale túžba niekoľkých politikov, ktorí sa nás nepýtali, ale dokázali si dobre zrátať, v akej krajine sa ľahšie udržia pri moci. Vykonali aj

SkryťVypnúť reklamu

niečo pozitívne, ale urobili všetko, čo mohli? Prečo mala opozícia v prvom kole dvoch kandidátov na prezidenta? Prečo poslanci pravicovo sa deklarujúceho KDH Čarnogurský, Pitner, Brocka hlasovali za populistický návrh o milionárskej dani najmä ak sa dohodli o určitých spôsoboch protestu proti praktikám koalície? Aj súčasná opozícia môže presvedčiť jedine svojou zodpovednou prácou v prospech občanov na všetkých stupňoch.

Autor: Mgr. ĽUDOVÍT KOŠÍK, Skalica

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 838
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 071
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 050
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 484
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 749
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 754
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 512
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 284
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu