a vyhlásil: "Som pripravený prevziať zodpovednosť za krajinu." Černomyrdinovo vystúpenie však nepomohlo rozlúštiť hlavnú hádanku - prečo sa Jeľcin rozhodol vládu a Černomyrdina odvolať, ani dôvody, ktoré prinútili zvrhnutého ministerského predsedu zdvihnúť hodenú rukavicu a uchádzať sa o funkciu hlavy štátu.
Ruská politická scéna je rozdelená asi na dve polovice: Jedni tvrdia, že odvolanie Černomyrdina sa stalo na základe dopredu pripraveného plánu a Jeľcin svojho najbližšieho spolupracovníka určil svojím nástupcom. Druhí sa domnievajú, že Jeľcin premiéra, ktorý mu verne slúžil šesť rokov, jednoducho odkopol.
Sám Černomyrdin v sobotňajšom vystúpení na jednej strane pripustil, že bol pohanený: "Keď poviem, že som sa neurazil, nikto mi neuverí." Na strane druhej vyhlásil, že o svojom rozhodnutí hovoril s Jeľcinom. "Pochopil som, že s tým Boris Nikolajevič súhlasí," povedal expremiér.
Najskeptickejšie sa k Černomyrdinovej kandidatúre postavili ruskí komunisti. "Nemal inú možnosť ako kandidovať. Ale neverím v jeho úspech," komentoval rozhodnutie Černomyrdina šéf ruských komunistov Gennadij Ziuganov. V rozhovore pre agentúru Interfax dokonca uviedol, že Černomyrdin si v minulosti "na tajných rokovaniach" s nemeckým kancelárom Helmutom Kohlom a viceprezidentom USA Albertom Gorom dal svoje rozhodnutie požehnať. Predseda Štátnej dumy, komunista Gennadij Selezňov mieni: "Černomyrdinove šance sú veľmi malé, nemá za sebou žiadnu politickú silu."
Komunisti naďalej stoja i proti kandidatúre tridsaťpäťročného Sergeja Kirijenka na uvoľnený post premiéra. "Jeľcin by nemal vydierať dumu," povedal Ziuganov a zdôraznil, že komunisti pri hlasovaní 3. apríla voľbu Kirijenka (ktorého verejne podporil aj sám Černomyrdin) nepodporia. Oznámil, že deň pred voľbou sa zíde ústredný výbor komunistickej strany, ktorý ku Kirijenkovi zaujme oficiálne stanovisko. Pokiaľ duma trikrát za sebou odmietne návrh prezidenta na nového premiéra, má Jeľcin podľa ústavy právo dumu rozpustiť. Ziuganov ďalej v nedeľu upozornil na skutočnosť, že v prípade neschopnosti Jeľcina vykonávať funkciu, napríklad v súvislosti s chorobou, podľa ústavy sa stáva Kirijenko hlavou štátu. "Znamená to, že bude v ruke držať napríklad i jadrový kufrík," povedal. Záhadu odvolania Černomyrdina z funkcie sa pokúsil rozlúštiť i bývalý sovietsky prezident Michail Gorbačov. V rozhovore pre denník Moskovskij komsomolec povedal doslova: "Nevylučujem možnosť rozohnania dumy. V takom prípade Jeľcin zostáva prezidentom a voľby sa nekonajú." Gorbačov sa domnieva, že Jeľcin "sformuje dočasnú vládu, ktorá bude trvať 10 až 15 rokov". A s iróniou dodáva: "Jeľcin sa bojí stratiť moc. Nech sa nebojí. Ja už sedem rokov žiadnu moc nemám, a nič sa nestalo."
Autor: PRE SME - JAROMÍR ŠTETINA, agentúra Epicentrum