LONDÝN (SITA, Reuters) - Nasledujúci text poskytuje prehľad hlavných udalostí, ktoré nevyhnutne súvisia so vznikom spoločnej európskej meny a EMÚ.
27. MARCA (Frankfurt) - Bundesbanka zverejnila vyhlásenie o konvergencii.
29./30. APRÍLA (Brusel) - Európsky parlament by mal hlasovať o správe, obsahujúcej návrh, ktoré krajiny by mali stáť pri vzniku spoločnej európskej meny.
1. MÁJ (Brusel) - Ministri financií EÚ by mali predložiť formálne odporúčania vedúcim predstaviteľom EÚ, týkajúce sa otázky, ktoré krajiny by sa mali stať členmi EMÚ už v januári 1999.
2. MÁJ (Brusel) - Európsky parlament zasadne s cieľom prezentovať svoj názor na návrhy ministrov financií. Vedúci predstavitelia EÚ sa popoludní stretnú, aby rozhodli, ktoré krajiny budú stáť pri vzniku spoločnej meny 1. januára 1999, a taktiež aby vymenovali vedenie budúcej Európskej centrálnej banky (ECB).
2.- 3. MÁJ (Brusel) - Ministri financií krajín EÚ by mali oznámiť bilaterálne devízové kurzy, ktoré budú fixované 1. januára 1999.
11. MÁJ (Štrasburg) - Výbor pre ekonomické a monetárne otázky Európskeho parlamentu bude rokovať s nominovanými členmi vedenia ECB.
13. MÁJ (Štrasburg) - Európsky parlament zasadne, aby potvrdil zloženie vedenia ECB.
15. JÚN (Cardiff - Wales) - Británia sa zúčastní na summite Európskej únie, na ktorom odznejú finálne rozhodnutia o vytvorení spoločnej európskej meny.
1. JÚL - Hlavy štátov EÚ schvália členov vedenia ECB.
1. JANUÁR 1999 - Začne sa tretia fáza vytvorenia EMÚ s neodvolateľnou fixáciou mien členských krajín, ktoré budú súčasťou novej meny (euro). ECB prevezme úlohu tvorcu menovej politiky.
JANUÁR 2002 - ECB začne emitovať bankovky a mince euro. Začne sa proces výmeny domácich mien krajín EMÚ za novú európsku menu.
JÚL 2002 - Domáce meny krajín EMÚ stratia svoj legálny status.
EMÚ by mala odštartovať s infláciou 1,9 %
BRUSEL (SITA, Reuters) - Európska komisia (EK) vyslovila prognózu, že spoločná európska mena začne svoj "život" v prostredí miernej inflácie. Ázijská kríza a tvrdá konkurencia na trhu práce držia cenové tlaky pod kontrolou. "Transformácia smerom k politike spoločnej meny, ktorá bude realizovaná Európskou centrálnou bankou, by mala prebehnúť hladko vďaka absencii inflačných tlakov, dostatočného stupňa fiškálnej konsolidácie a prebiehajúcej konvergencie krátkodobých úrokových sadzieb smerom k nízkym úrovniam," uvádza sa v správe Európskej komisie. EK neodpovedala na otázku, aká úroveň úrokových sadzieb sa odhaduje na začiatku existencie Európskej centrálnej banky (ECB), avšak zdôraznila, že neočakáva, že ECB bude mať ťažkosti s dosiahnutím cenovej stability.
EK odhaduje, že priemerná inflácia v 11 krajinách, ktoré vytvoria EMÚ v januári 1999, sa bude v budúcom roku pohybovať na úrovni 1,9 %, čo predstavuje rast z úrovne 1,7 %, odhadovanej na rok 1998. Ekonómovia očakávajú, že ECB sa bude usilovať o infláciu 1,5-2,0 %. Odhady inflácie v celej EÚ na rok 1999 boli zredukované na 2,0 % z úrovne 2,2 %. Príčinou redukcie je pád cien komodít pod vplyvom ázijskej krízy, ako aj mierny rast miezd. Jednotkové pracovné náklady by mali v roku 1999 vzrásť o 1,3%, pričom v roku 1998 by mali vzrásť o 1,0 %.