Premiér Victor Ciorbea v predposledný marcový deň podal podľa očakávania demisiu. Neubránil sa pritom trpkým slovám - ani nie tak preto, že ho cez palubu hodili aj jeho vlastní kresťanskí demokrati, ako preto, že mu nevyslovili nedôveru, ale prinútili ho odísť "dobrovoľne". Ciorbea, ktorý niesol na bedrách zodpovednosť za tempo i následky tvrdej ekonomickej reformy, ku ktorej Rumunsko pristúpilo po siedmich rokoch vlády postkomunistov, bol obetovaný v mene zachovania komplikovanej rovnováhy v štvorčlennej vládnej koalícii. V tej predstavujú hlavnú silu pravicoví kresťanskí demokrati, ktorí vládnu spolu so sociálnou demokraciou, národnými liberálmi a Demokratickým zväzom Maďarov. Sociálni demokrati však na prelome decembra a januára odmietli podporiť návrh rozpočtu a zo zodpovednosti za nezdary obvinili premiéra. Postavili si podmienku - do troch mesiacov Ciorbea opustí vládu, a sami zatiaľ fakticky uložili svoje spojenectvo s pravicou "k ľadu". Kresťanskí demokrati teda napokon obetovali nie príliš populárneho premiéra, ktorý vraj ani v strane nezastával príliš vplyvné miesto. "Hlavným výsledkom môjho odchodu bude, že rozpočet už nebude politickou zámienkou," poznamenal Ciorbea. Tvrdý návrh rozpočtu predpokladal spomalenie ročnej inflácie na 45 percent oproti vlaňajším 151 percentám, zníženie ročného deficitu na 3,6 percenta HDP z odhadovaných štyroch percent. Predpokladal tiež nulový ekonomický rast, kým vlani tu došlo k 6,6-percentnému prepadu.
Ovzdušie sa teda zdanlivo skutočne uvoľnilo - koalícia bude opäť spolu rokovať a rozpočet predloží už nová vláda. Hrozba predčasných volieb však s konečnou platnosťou zažehnaná nie je. Sociálni demokrati boli v koalícii i s predošlou vládou dnes opozičných komunistov Iona Iliesca, a práve tí dúfajú v predčasné voľby a vo svoj návrat.
Odstúpenie Ciorbeu nakoniec bolo zrejme nevyhnutné - proreformná pravica sa ocitla pod tlakom nielen svojich koaličných partnerov, ale i pod tlakom Medzinárodného menového fondu. Ten síce požaduje ostré tempo reforiem, zároveň sa však obáva následkov politickej nestability. Začiatkom tohto mesiaca pozastavil MMF uvoľnenie tretieho dielu stand-by úveru Rumunsku vo výške 410 miliónov USD, ktorý je k dispozícii do mája. Zástupcovia MMF sa stretli s Ciorbeom tiež uplynulý víkend - teda pred vypršaním ultimáta, ktoré dali sociálni demokrati svojim pravicovým koaličným partnerom.