, Rakúskom a Talianskom. Od 1. apríla sa tak naplnila litera Schengenskej zmluvy a rakúsky minister vnútra Karl Schlögl mohol včera spolu s talianskym kolegom Giorgiom Napolitanom a bavorským ministrom vnútra Güntherom Becksteinom šampanským osláviť definitívne pripojenie Rakúska k Schengenskej zmluve.
Na 795 kilometrov dlhej spoločnej hranici medzi Rakúskom a Nemeckom dnes zrušili aj zostávajúcich 129 kontrolných stanovíšť. "Nepočítame s tým, že by sa znížila bezpečnosť, práve naopak," vyhlásil Wilhelm Bertlein, policajný hovorca v nemeckom pohraničnom meste Bad Reichenhalle. Podľa neho sa uvoľní 1200 nemeckých pohraničníkov, ktorí sa môžu naplno sústrediť na námatkové kontroly na diaľniciach, v motorestoch či reštauráciách.
Z otvorených hraníc sa celkom otvorene neraduje skeptický bavorský minister vnútra G. Beckstein, známy svojou tvrdou politikou voči prisťahovalcom. Bavorsko najviac sťažovalo úplné pripojenie Rakúska k Schengenskej zmluve a ani dnes Beckstein príliš neverí prísľubom rakúskeho kolegu, že hranice alpskej republiky s východoeurópskymi susedmi - Slovenskom, Maďarskom, Slovinskom a Českou republikou - sú riadne zabezpečené. Beckstein nie je sám, ktorý sa obáva, že po odstránení hraničných závor od Palerma až po Flensburg sa Nemecko stane viac než kedykoľvek predtým vyhľadávaným cieľom utečencov z východnej Európy.
Schengenská zmluva podpísaná v roku 1985 v rovnomennom luxemburskom mestečku tak oddnes naplno funguje v Nemecku, Francúzsku, Holandsku, Belgicku, Luxembursku, Španielsku, Portugalsku, Taliansku a Rakúsku.
Autor: mim