# Môžete vysvetliť z pohľadu nezávislého ekonóma dôvody zníženia ratingu SR agentúrou Moody`s? Bolo to opodstatnené?
"Vývoj ekonomiky išiel týmto smerom v posledných dvoch rokoch. Zníženie ratingu súvisí s ekonomickým vývojom - vysoký deficit bežného účtu a deficit štátneho rozpočtu. Signály o zhoršujúcej sa pozícii SR boli dlhšie, na čo ekonómovia upozorňovali. Ide o dôsledok neriešenia a odkladania riešenia veľmi vážnych problémov slovenskej ekonomiky."
# Čo znamená zníženie ratingu pre ekonomiku?
"Slovensko vykazuje v príleve zahraničného kapitálu veľmi vysoký podiel úverových zdrojov. Zníženie ratingu bude pravdepodobne znamenať zhoršený prístup našich subjektov k týmto zdrojom. Týka sa to podnikov, bankového sektora aj vlády. Zahraničné zdroje budú drahšie - za vyššie úrokové sadzby, a budú poskytované váhavejšie."
# Aké opatrenia sa musia urobiť, aby sa rating opäť dostal na predchádzajúcu úroveň?
"Slovensko musí riešiť dva hlavné problémy - deficit bežného účtu a rozpočtové hospodárenie, a to sú veľmi náročné úlohy. Vyžaduje si to zmenu hospodárskej politiky, zmenu jej tvaru. Bohužiaľ, čas, ktorý SR mala k dispozícii, nedokázala využiť, napriek dobrému hospodárskemu vývoju a ekonomickému imidžu. Teraz sa nám to vracia."
# Čo konkrétne môže zmeniť nepriaznivý vývoj? Zmena legislatívy, daňový systém alebo niečo iné?
"Žiadne opatrenie samo osebe nedokáže riešiť problémy. Je potrebný nový tvar hospodárskej politiky. Spomínali ste daňový systém. Ten je u nás zle nakalibrovaný a snaží sa vytiahnuť z ekonomiky viac zdrojov, ako je schopná vyprodukovať. Museli by sme sa však pozrieť na celý komplex - výdavkovú stránku rozpočtu, fungovanie verejného sektora, na problém fungovania finančného sektora, problém alokácie investícií, absolútne nefunkčný kapitálový trh. Ide o veci, ktoré bolo treba urobiť, ale neurobili sa, a na ktoré teraz budeme doplácať. Ak by som bol optimista, tak poviem časový horizont na zlepšenie tak do dvoch rokov za predpokladu, že po voľbách bude tvar hospodárskej politiky úplne iný."