ectvo hluchého s chromým. Ekonomika Bieloruska, kedysi jednej z najrozvinutejších zväzových republík, je ešte v horšom stave ako ruská. 80 percent podnikov, z nich väčšina nič nevyrába, kontroluje štát, poľnohospodárstvo sa nemôže usilovať ani o miesto zemiakárskej veľmoci, bieloruský rubeľ "zajčik" sa zrútil. Zahraničný obchod ovládajú priekupníci, ktorí vláčia z Poľska cez Bielorusko do Ruska bez účasti colníkov pochybnú kozmetiku a alkoholické nápoje. Z Bieloruska sa stala veľká pašerácka cesta. Zisky plynú do vreciek poslušných štátnych úradníkov a lojálnych biznismenov. Lukašenko sa za podporu dokáže odvďačiť. Slobodná kriminálna ekonomická zóna je pilierom jeho ekonomického programu.
Ak zo Západu prúdi vodka, z východnej strany tečie ruská ropa a plyn, za ktorý Minsk dlhuje Moskve obrovské sumy. Bielorusko je však príliš dôležitou spojeneckou a tranzitnou krajinou, než aby muselo platiť rovnako ako menej významní klienti. Východné hranice Bieloruska sú otvorené. Ruský minister zahraničných vecí Jevgenij Primakov na jar 1997 formuloval záujmy Moskvy celkom jasne - zväzok má pomôcť neutralizovať rozpínajúce sa NATO.
S Lukašenkom je lepšie sa priateliť. V opačnom prípade nepozná jeho vynaliezavosť v boji bez pravidiel hranice. Jeho vízia obnovy ZSSR je vedená predovšetkým dlhoročnou túžbou stať sa "prvým a ústredným" tajomníkom novej veľmoci. Akonáhle zistí, že ide o sen nesplniteľný, postaví sa na čelo partizánskeho oddielu bojujúceho za oddelenie Bieloruska od Ruska a vstup krajiny do NATO. Bielorusko nie je jedinou krajinou, ktorá je schopná si znova a znova do svojho čela vybrať človeka, o ktorého duševnom zdraví majú špecialisti z odboru psychiatrie pochybnosti. Voliči Lukašenka si pochvaľujú, že hovorí jazykom zrozumiteľným aj absolventovi osobitnej školy a dokáže jasne vysvetliť, že stále sa znižujúca životná úroveň je dôsledkom medzinárodného sprisahania.
Celý minulý rok Bielorusko tvrdilo svetu, že v krajine nastal ekonomický zázrak. Oficiálne štatistiky vykazovali rast priemyselnej výroby o 18 percent. Nikto však nepriznal, že inflácia vlani dosiahla 63 percent a najaktívnejšie zo všetkých strojov v štáte sú stroje, na ktorých sa tlačia peniaze. Medzinárodný menový fond odmietol dať Bielorusku pôžičky a uvažuje, či má vôbec v Minsku držať svojich predstaviteľov. "Zajčik" za necelé tri mesiace tohto roka upadol o 45 percent. To veľkého vodcu Lukašenka nevyviedlo z miery. Jednoducho dal bankám príkaz, aby kurz vrátili na pôvodnú úroveň.
Autor: PRE SME - Petra Procházková, Agentúra Epicentrum