iam. On-line stránky sa v čase priebežnej aukcie aktualizujú v reálnom čase. K základným informáciám o emisii (charakteristika emisie, stav ponuky a dopytu, ceny, realizované objemy) a uzavretým (anonymným) obchodom na trhu v čase aukcie by mali v budúcnosti pribudnúť aj ďalšie informácie, napr. vývoj ceny a objemu emisie a vývoj indexov RM-S počas obchodného dňa. Táto správa bola, žiaľ, i poslednou významnou dobrou správou.
Slovnaft Bratislava by mal v tomto roku dosiahnuť zisk pred zdanením približne na minuloročnej úrovni, keď hrubý zisk predstavoval 3,113 mld Sk. Pre agentúru SITA to povedal technicko-investičný námestník spoločnosti Vratko Kaššovic a dodal, že udržanie minuloročnej úrovne bude v roku 1998 náročnejšie. Dôvodom je zvýšenie položky odpisov, ktorá sa premieta do nákladov. V dôsledku prevodu hmotného investičného majetku do užívania v hodnote 2,3 mld Sk v minulom roku sa tento rok zvyšuje nákladová položka odpisov približne o 200 až 300 mil. Sk. Napriek veľmi dobrým výsledkom opustila cena akcií Slovnaftu rastúci trend trvajúci od polovice marca. Úroveň 850 Sk dosiahla iba na BCPB a po dvojpercentnej týždennej strate končila piatkové obchodovanie na 820 Sk pri skôr pesimistickej vyhliadke na budúci týždeň. Pri priamych obchodoch bol s akciami Slovnaftu zrealizovaný objem 32,8 mil. Sk pri priemernej cene zodpovedajúcej úrovni na anonymnom trhu a znamenajúcej 5 % stratu oproti predminulému týždňu.
Ešte horšie dopadli akcie VSŽ Holding. Po týždennej strate 14 % zatvárali na 400 Sk, pričom v piatok zaznamenali na RM-S nové dno na 352 Sk. Nový prepad ceny z predtým viac-menej držanej úrovne 450 Sk bol spojený s výrazným poklesom realizovaných objemov. Na anonymnom trhu boli akcie VSŽ obchodované v objeme pod 1 mil. Sk. Pri priamych obchodoch bol síce opäť zrealizovaný veľký objem 344 mil. Sk, došlo i tu k poklesu ceny, ktorý svojou hĺbkou prekonal pokles na trhu anonymnom, keď po 18 % týždennej strate dosiahla priemerná cena pri priamych obchodoch 353 Sk.
Napriek pretrvávajúcej pesimistickej nálade niektoré emisie posilnili. V minulom roku spoločnosti Závodov SNP, a. s., zaznamenali výrobu v objeme 12 mld Sk. Hospodárske výsledky materskej firmy sa však predovšetkým pre vysoké splátky úverov a kurzovým pohybom pohybujú okolo nuly. Ako už skôr vedenie ZSNP avizovalo, podnik sa blíži do obdobia, keď predpokladané zisky nevyrovnajú splátky úverov, a uvažuje sa preto o možnosti predčasnej (asi do roku 2002 až 2003) kapitalizácii časti úverov. Kľúčom k riešeniu týchto problémov by mohla byť privatizácia spoločnosti (FNM ju ohlásil vo svojich tohtoročných plánoch), hlavným problémom je vyriešiť splátky úverov v objeme 3,2 mld Sk. Cena akcií ZSNP zaznamenala po dlhšej dobe určité oživenie a po 11-percentnom náraste stúpla na 165 Sk pri stále slabom realizovanom objeme 35 tis. Sk.
Ešte výraznejší, až 21-percentný vzostup, ktorý dosiahli akcie spoločnosti Chirana-Prema. Piatok zatvárali na 130 Sk, pričom ešte na začiatku marca boli obchodované tesne nad 80 Sk. Ťažko posúdiť nakoľko je rast ceny, avšak pri slabých realizovaných objemoch (16 tis. Sk v poslednom týždni), spojený s avizovaným záujmom viacerých zahraničných investorov o vstup do spoločnosti.
V raste trvajúcom od polovice marca pokračujú aj akcie Železiarní Podbrezová a po 7-percentnom týždennom zisku stúpajú na 125 Sk pri realizovanom objeme 87 tis Sk.
Protiváhu horeuvedeným ziskom tvorilo niekoľko viac či menej výrazných strát. Akcie Ozety klesli v priebehu týždňa o 30 % pričom na RM-S zaznamenali dokonca minimálnu cenu 99 Sk. Zaujímavosťou pritom je, že oproti 18-tisícovému objemu realizovanému na anonymných trhoch stojí sedemkrát väčší objem zobchodovaný v priamych obchodoch pri priemernej cene 500 Sk. Ešte v predminulom týždni pritom bola cena pri priamych obchodoch 105 Sk. Pravdepodobne však ide iba o náhodnú fluktuáciu a žiadne ďalšie signály nenaznačujú možnosť znovuoživenia.
Chemolak Smolenice mierne prekročil v minulom roku zámery obchodného plánu a hospodárenie skončil s čistým ziskom 60,456 mil. Sk. Pri základnom imaní 501,620 mil. Sk tak čistý zisk na akciu poklesol o 22,3 % na 120,50 Sk. Napriek tomu, že čistých 120 Sk na akciu predstavuje na Slovensku stále slušnú úroveň, pokračovala cena akcií Chemolaku v oslabovaní.
Informácie poskytuje aj internetová strana http://www.p67value.sk