BRATISLAVA (SITA) - Zníženie ratingu SR agentúrou Moody`s spustilo v uplynulom týždni ďalšiu lavínu kritiky na politickú a ekonomickú sféru Slovenskej republiky. Aj napriek skorším očakávaniam o znížení ratingu prišla správa o zaradení do špekulačného pásma v nevhodnej chvíli vzhľadom na to, že od 1. apríla vstúpila do platnosti novela devízového zákona. Uvoľnenie pohybu kapitálu a priblíženie normám krajín OECD rozšírilo na jednej strane možnosti investovať na Slovensku, na druhej strane oznámenie Moody`s ešte viac zvýraznilo riziko a zvýšilo nedôveru zahraničných subjektov investovať v SR. Na Burze cenných papierov došlo v priebehu uplynulého týždňa k ďalšiemu prepadu slovenského akciového indexu SAX. Vo štvrtok dosiahol na nové minimum 132,68 bodu, pričom predchádzajúci piatok uzatváral ešte na 137,80 bodu. Týždenne tak stratil 2,9 %.
Akcie hutníckeho kombinátu VSŽ Holding zaznamenali v uplynulom týždni ďalší výrazný pokles o 15 %. Kým v úvode týždňa sa prostredníctvom blokových obchodov udržiavala cena približne na úrovni 468 až 477 Sk, po odchode maklérov realizujúcich tieto transakcie emisia nabrala prudký trend poklesu. Už streda priniesla prepad na 415 Sk pri počte 100 predaných kusov a výnimkou sa nestal ani štvrtok, keď sa zobchodovalo 5 kusov pri cene 385 Sk. "Kým investorská verejnosť neuvidí prvé konkrétne výsledky nového manažmentu, záujem o obchodovanie s ich emisiou sa neobnoví," uviedol na margo poklesu maklér Istrobanky Mojmír Hojer.
"Každý dopyt začína pri najnižšej hranici. V priebehu dňa sa však cena spolu so vzrastajúcim záujmom mení a približuje sa k reálnej úrovni. Pri emisii VSŽ sa ďalší dopyt neobjavil, a tak cena zostala pri úrovni prvého dopytu," priblížil štvrtkové obchodovanie M. Hojer. Podľa jeho slov slúžili blokové obchody realizované v prvých dňoch týždňa len na potiahnutie cenového pásma. Koniec týždňa opäť priniesol miernu korekciu na 403 Sk.
Aj napriek pozitívnemu výsledku hospodárenia stratila emisia Slovnaftu v uplynulom týždni takmer 1 %. Hospodársky výsledok tohto roku by mal dosiahnuť približne minuloročnú úroveň, ktorá predstavovala zisk pred zdanením 3,113 mld Sk. Pokles jej ceny je viac výsledkom všeobecného prepadu kapitálového trhu než odrazom zlého hospodárenia," dodal M. Hojer. V súvislosti so znížením ratingu SR vzniká podľa niektorých maklérov obava z väčších predajov zo strany zahraničia.
Nafta v porovnaní s prvými dvoma strategickými spoločnosťami stúpla z hodnoty predchádzajúceho týždňa 815 Sk na piatkovú hodnotu 820 Sk. Štvrtková úroveň 820 Sk sa pritom úplne zhodovala s úrovňou ceny Slovnaftu. "Aj napriek rovnakej cene na trhu sú tieto podniky diametrálne odlišné," zdôraznil M. Hojer. Rozdiel vychádza z nižšieho výsledku hospodárenia. "Aj keď predstavitelia podniku odôvodnili tento pokles štrukturálnymi zmenami v tvorbe výkonov, ktorá bola zabudovaná už pri schvaľovaní obchodného plánu na rok 1997, už skutočnosť, akým spôsobom sa zrealizovala privatizácia, nedáva veľa príležitosti na dôveru voči vlastníkom podniku," konštatoval.