Minister hospodárstva (MH) Milan Cagala povedal, že minulý rok jeho rezort urobil kontrolu priebehu likvidácie v dvadsiatich štátnych podnikoch, ktoré MH ako zakladateľ dalo do likvidácie. V šiestich likvidovaných podnikoch ministerstvo postúpilo poznatky Policajnému zboru alebo prokuratúre, lebo sa domnieva, že sa tam stal majetkový trestný čin. V niektorých prípadoch bol odvolaný likvidátor kontrolovaných štátnych podnikov. Táto a ďalšia kontrolná činnosť sa vykonala v rámci vládneho programu Čisté ruky, pripomenul minister Cagala. Podľa hovorcu MH Jozefa Šuchu bolo ku koncu roka 66 štátnych podnikov v právnom postavení "v likvidácii". Z toho bolo 30 obchodných štátnych podnikov, napr. Otex. Zvyšok 36 štátnych podnikov v likvidácii sú priemyselné podniky. Na začiatku transformácie ekonomiky bolo MH zriaďovateľom viac ako 700 podnikov. Asi 20 štátnych podnikov, kde MH je zriaďovateľom, je aktívnych. Sú to tie, kde sa ani v strednodobom horizonte neuvažuje s ich privatizáciou ani likvidáciou.
Mimoriadny režim
Počas apríla a tiež po 11. máji sa počíta s mimoriadnym pracovným režimom v spoločnosti Vihorlat Snina, a. s. Tento režim bude spočívať v striedaní výkonu práce na pracoviskách fabriky z poberaní mzdy vo výške 60 % základného platu, vtedy zamestnanci budú doma. Príčinou zavedenia tohto režimu je, že spoločnosť nemá objednávky na svoje výrobky. Týmto opatrením sa odborárom podarilo zamedziť hromadnému prepúšťaniu. Odborový predák odborového združenia Metalurg vyzval manažment, aby si tiež znížil mzdy a aby sa postaral o dostatok vhodnej zákazkovej náplne. Táto strojárska spoločnosť vyrába stroje pre zlievarne, tvárniace stroje, žeriavy a mechanizované sklady. Obrat spoločnosti za minulý rok dosiahol 1,1 mld Sk pri 2200 zamestnancoch. Spoločnosť patriacu do skupiny VSŽ zaťažujú úvery spred roka 1990.
Rast výroby v Nitre
Až trikrát v porovnaní s minulým rokom má narásť obrat spoločnosti Volkswagen Elektrické systémy, s. r. o. Nitra. Zároveň spoločnosť prijme nových pracovníkov, potom celkový počet zamestnancov má presiahnuť 1500. V Nitre spoločnosť vznikla začiatkom roka 1996. V spoločnosti sa vyrábajú káblové rozvody pre automobily Volkswagen, ktoré sa montujú v Bratislave, v ČR, v Maďarsku a v Nemecku. Niektoré výrobné stroje si spoločnosť obstaráva lízingom, lebo pri meniacej sa výrobnej náplni je to výhodnejšie. Do výroby sa minulý rok investovalo za 250 mil. Sk. Základné imanie spoločnosti je 76 mil. Sk, podieľajú sa na ňom nemecké spoločnosti Volkswagen a Siemens. Priemerná mzda v nitrianskom Volkswagene je 10 500 Sk bez započítania miezd nemeckého vedenia spoločnosti. Volkswagen má v krátkej dobe rozhodnúť o vybudovaní nového výrobného závodu na výrobu súčiastok pre automobily na strednom Slovensku.
Plynárenský podnik so ziskom
Podľa predbežných výsledkov hospodárenia dosiahne Slovenský plynárenský priemysel, š. p., zisk 9 mld Sk, čím sa splní obchodný plán, povedal jeho riaditeľ Ján Ducký. Minulý rok SPP plynofikoval 250 obcí.
Unilever investuje
Holandská potravinárska spoločnosť Unilever Slovensko, s. r. o. Bratislava, zaznamenala za minulý rok obrat 2 mld Sk a čistý zisk 179 mil. Sk. Unilever u nás predáva dovezený potravinársky sortiment. Spoločnosť vykázala minulý rok výdavky na reklamu v objeme 243 mil. Sk. Unilever sa rozhodla u nás vybudovať závod na výrobu zmrzliny, pravdepodobne na juhozápade Slovenska, má sa v ňom začať vyrábať v polovici roka 1999, zamestná sa tu 130 ľudí. Unilever chce okrem toho investovať u nás 350 mil. Sk do skladových a distribučných kapacít. Obrat Unileveru vo svetovom meradle dosahuje 50 mld USD.