Posledné roky boli pre slovenskú ekonomiku cestou do slepej uličky

Medzinárodná ratingová agentúra Moody`s znížila na začiatku minulého týždňa hodnotenie štátnych dlhopisov SR v cudzej mene na úroveň Ba1 a hodnotenie depozít v cudzej mene na úroveň Ba2, čo znamená pokles z investičného na špekulačný stupeň. Definitívne .

Medzinárodná ratingová agentúra Moody`s znížila na začiatku minulého týždňa hodnotenie štátnych dlhopisov SR v cudzej mene na úroveň Ba1 a hodnotenie depozít v cudzej mene na úroveň Ba2, čo znamená pokles z investičného na špekulačný stupeň. Definitívne sa tak potvrdili niekoľko mesiacov trvajúce negatívne správy naznačujúce zhoršenie hodnotenia Slovenska v očiach zahraničných investorov. Jedným z prvých jasných signálov boli problémy Slovenských elektrární, ktoré napriek tomu, že získali od Standard&Poor rating BBB- predstavujúci investičný stupeň, nedokázali za prijateľných podmienok na jeseň minulého roku umiestniť emisiu eurobondov. Z obdobnými problémami sa stretla i vláda, a tak plánované zdroje v objeme 200 mil USD boli najskôr vykryté krátkodobým úverom od Nomury a následne v tomto roku zatiaľ iba 6-mesačnými dlhopismi. Moody`s označila za hlavné príčiny svojho rozhodnutia pretrvávajúci deficit bežného účtu a skutočnosť, že vysoký rast HDP a priemyselnej produkcie bol vyvolaný predovšetkým rapídnym rastom krátkodobého zadlženia štátu v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jedinou alternatívou zahraničných úverov ako nie domácich dlhodobých zdrojov sú priame zahraničné investície. Tieto v strednej a východnej Európe stúpli v minulom roku na desaťnásobok úrovne z roku 1991 a dosiahli celkovo 82 mld USD. Poľsko s 25 % a Rusko s 28 % investovaného kapitálu prekonali koncom uplynulého roka po prvýkrát Maďarsko. Naopak pokles zahraničných investícií zaznamenali v minulom roku okrem Slovenska i Čechy. Ku koncu prvého polroka 1997 dosiahla celková hodnota zahraničného kapitálu v SR 36,1 mld Sk, čiže o niečo viac ako 1 mld USD. Najväčším investorom bolo Nemecko s 9 mld Sk. Pre porovnanie, priame zahraničné investície v Kazachstane vzrástli v minulom roku o 1,6 mld. USD na celkovú výšku 7,5 mld USD. Aj keď hlavnou skutočnosťou, ktorá rozhoduje o záujme zahraničných investorov o Kazachstan, sú bohaté ložiská ropy a zemného plynu, nie nepodstatným faktorom je i liberalizácia ekonomiky a priaznivé investičné podnebie. Keď slovenská vláda na začiatku druhej vlny kupónovej privatizácie deklarovala snahu o vytvorenie "silnej domácej kapitálovej vrstvy", asi málokto očakával, aký hlboký dopad bude mať tento krok na vývoj slovenskej ekonomiky. Okrem výrazného zníženia transparentnosti v celej ekonomike, vyvolaného už samotnou metódou privatizácie, znamenalo toto systémové rozhodnutie zabuchnutie dverí pred zahraničnými investíciami. Vývoj v posledných dvoch rokoch jasne naznačuje hlavné problémy vyplývajúce z takéhoto rozhodnutia.

SkryťVypnúť reklamu

V prvom kroku znamenala privatizácia domácimi subjektami veľký nápor na nie príliš silný bankový sektor. Aj keď vďaka často symbolickým cenám, za ktoré FNM predával svoj majetok, ako i splátkovému režimu došlo k zníženiu tejto záťaže, je pravdepodobné, že úvery na privatizáciu pohltili výraznú časť domácich úverových zdrojov. V druhom kroku novovzniknutá kapitálová vrstva nebola silná, čo sa týka kapitálového vybavenia. Investičné potreby nevyhnutné pre rozvoj sprivatizovaných podnikov mohli byť pokryté iba novými, prevažne zahraničnými úvermi.

V treťom kroku nedošlo v mnohých podnikoch napriek ich transformácii na súkromné spoločnosti k reštrukturalizácii výrobného programu. V tomto smere bol podcenený možno najpodstatnejší prínos zahraničných investícií, ktorý spočíva v tom, že zahraničný investor zo sebou neprináša iba peniaze, ale hlavne know-how, teda vedomosti o tom, čo a ako vyrábať, a hlavne - kde to predať. Stále príliš veľa slovenských podnikov má problémy umiestniť svoju produkciu nielen na vyspelých, ale i na východných trhoch. Podstatná časť slovenského exportu je založená na lacnej pracovnej sile a je zrejmé, že pokiaľ Slovensko nemá ostať banánovou republikou, je možné túto výhodu považovať iba za dočasnú.

SkryťVypnúť reklamu

Zhoršenie ratingu zo strany Moody`s nebude pravdepodobne príčinou zníženia záujmu zahraničných investorov o priame vstupy na Slovensko, je však priamym dôsledkom jeho mizernej úrovne v minulých rokoch. A tá bola zase zapríčinená hlavne systémovými rozhodnutiami, jednoznačne preferujúcimi politické až iracionálne argumenty na úkor argumentov ekonomických.

Autor: Juraj Kováčik P67 value, spol. s r.o., Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 800
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 066
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 903
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 479
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 246
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 786
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 553
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 293
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu