Bývalý vodca bosnianskych Srbov a hľadaný vojnový zločinec Radovan Karadžič sa zdržiava na tajnom mieste na juhozápade Bosny, kde ho ochraňuje 23 000 vojakov. V rozhovore pre včerajšie vydanie srbských novín Dnevni Telegraf to povedal Božidar Vučurevič, poslanec bosnianskosrbského parlamentu za Karadžičovu Srbskú demokratickú stranu (SDS). "Karadžič je to najcennejšie, čo srbský národ má. Miesto jeho pobytu je preto najlepšie stráženým tajomstvom srbského národa," uviedol ďalej Vučurevič. Karadžič sa svojich priateľov často pýtal, či sa má vzdať tribunálu OSN v Haagu, no všetci ho od toho odhovorili.
POPRAVA PARAGUAJCA
Vo vláde Spojených štátov amerických došlo ku konfliktu v súvislosti s navčera plánovanou popravou Paraguajca Angela Brearda, v roku 1993 odsúdeného za vraždu 39-ročnej ženy. Ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová v pondelok požiadala guvernéra štátu Virgínia Jamesa Gilmora o odklad exekúcie, avšak ministerstvo spravodlivosti USA naopak vyzvalo guvernéra na dodržanie termínu popravy.
ARGENTÍNA OCHOTNÁ VYDAŤ ŠAKIČA
Argentínsky minister spravodlivosti Raúl Granillo Ocampo potvrdil včera rozhodnutie svojej vlády umožniť - po oficiálnej požiadavke Záhrebu - vydanie bývalého veliteľa chorvátskeho koncentračného tábora Jasenovac Dinka Šakiča, ktorý sa 50 rokov skrýval v Argentíne. Zastupiteľský úrad v Argentíne zároveň potvrdil, že chorvátske úrady na tejto žiadosti pracujú. Podľa Šakičovej hovorkyne by 76-ročný veliteľ "balkánskeho Osvienčimu" v rokoch 1942-44 uprednostnil extradíciu, aby na procese Chorvátsku dokázal svoju nevinu.
boris JEĽCIN
O TROFEJovom UMENÍ
Ruský prezident Boris Jeľcin odmietol podpísať zákon o ruskom vlastníctve umeleckých predmetov ukoristených Červenou armádou počas druhej svetovej vojny, a to napriek rozhodnutiu Ústavného súdu, ktorý mu túto povinnosť ukladá. Chce požiadať Ústavný súd o vysvetlenie, prečo neprihliadal na chyby parlamentu pri schvaľovaní tohoto zákona. Jeľcin tak chce vyjadriť svoj nesúhlas s rozhodnutím Ústavného súdu, ktorý mu 6. apríla uložil, aby zákon, schválený obidvoma komorami parlamentu, podpísal. Prezident požaduje vysvetlenie, prečo súd urobil toto rozhodnutie napriek tomu, že parlament sa pri schvaľovaní zákona dopustil vážnych chýb. Upozornil, že súd vôbec neprihliadal na to, že na hlasovaní sa nezúčastnil potrebný počet poslancov.
Autor: TASR)