Nemecká Bundesbanka ponechala úrokové sadzby na nezmenených úrovniach

NEW YORK (SITA, Reuters) - Dolár zaznamenal v pondelok uplynulého týždňa voči japonskému jenu rast, pretože tokijské akcie utrpeli opäť pokles a investori nereagovali na nové snahy japonskej centrálnej banky podporiť jen prostredníctvom silných predajov .

NEW YORK (SITA, Reuters) - Dolár zaznamenal v pondelok uplynulého týždňa voči japonskému jenu rast, pretože tokijské akcie utrpeli opäť pokles a investori nereagovali na nové snahy japonskej centrálnej banky podporiť jen prostredníctvom silných predajov dolárov. Dolár ukončil obchodovanie v New Yorku na 129,55 JPY/USD. Objemy obchodov boli v pondelok nízke, nakoľko mnohé európske trhy boli zatvorené.

V utorok dolár voči marke oslabil o viac ako 2 fenigy a opäť poklesol aj voči jenu. Pričinili sa o to európski díleri, ktorí po návrate z predĺženého víkendu predávali americkú menu pred stretnutím krajín G7. Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk 7 najvyspelejších priemyselných krajín prerokovali na schôdzke vo Washingtone otázky devízových trhov. Aj keď ekonomické ukazovatele USA, zverejnené v utorok ráno, napovedali o posilnení dolára, predajná aktivita európskych obchodníkov nakoniec určila smerovanie meny počas dňa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dolár zaznamenal v stredu voči japonskému jenu rast. Díleri sa totiž začali domnievať, že popredné svetové priemyselné krajiny neposkytnú Japonsku významnú pomoc pri snahách zastaviť prudký pád jenu. Voči nemeckej marke však dolár poklesol vďaka obnoveným špekuláciám, že nemecká centrálna banka môže v blízkej dobe zvýšiť úrokové sadzby, nakoľko Európa sa pripravuje na menovú úniu a nemecká ekonomika postupne oživuje. Dolár skončil na 129,90 JPY/USD, teda nad utorkovým záverom 129,60 JPY, avšak pod denným maximom 130,15 JPY. Voči marke poklesol z utorkových 1,8025 DEM na 1,8005 DEM/USD. Dolár sa dostal voči marke pod tlak vďaka správam, že Bundesbanka pravdepodobne čoskoro zvýši reposadzbu. Dolár vo štvrtok opäť vzrástol voči japonskému jenu, keď trh sa sústredil na správy o stagnácii japonskej ekonomiky. Vedúce svetové priemyselné krajiny neponúkli Japonsku žiadnu pomoc na vytiahnutie ekonomiky z krízy. Deň po výzve ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk krajín G7 na urýchlené oživenie ekonomiky Japonska, varoval Tokio minister financií USA Robert Rubin. Podľa Rubina musí Japonsko dosiahnuť nový rast, keďže Ázia nemôže nastúpiť cestu obnovy, pokiaľ bude japonská ekonomika na vážkach. Obchodníci opäť predávali jeny za doláre v presvedčení, že USA a ich partneri sa nepripoja k centrálnej banke Japonska pri intervencii na potlačenie dolára smerom dole. Dolár sa nakoniec uzavrel na úrovni 131,80 JPY/USD, takmer 2 jeny nad stredajším záverom 130 JPY/USD.

SkryťVypnúť reklamu

Dolár zaznamenal v piatok voči marke rast, pretože nemecká centrálna banka udržala úrokové sadzby na nezmenených úrovniach. Voči japonskému jenu skončil dolár na takmer nezmenenej úrovni, pretože z Tokia prišli varovania, že japonskí predstavitelia urobia ráznejšie opatrenia na podporu jenu.

Nemecká centrálna banka, ktorej zasadnutie sa začalo o jeden deň neskôr ako zvyčajne, aby sa predišlo konfliktu s medzinárodnými stretnutiami vo Washingtone, ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenených 3,30 %. Táto správa eliminovala špekulácie, ktoré sa vyskytli v stredu a stlačili dolár na nižšie úrovne, že centrálna banka plánuje zvýšenie sadzieb v rámci príprav na európsku menovú úniu. Takýto krok by bol však podľa analytikov predčasný, nakoľko miera inflácie v Nemecku je nízka a nezamestnanosť vysoká. Dolár bol podporený obavami, súvisiacimi so vznikom EMÚ, ako aj problémami, súvisiacimi s výberom najvyššieho predstaviteľa plánovanej Európskej centrálnej banky (ECB). Najhorúcejším kandidátom na tento post je Wim Duisenberg, bývalý šéf holandskej centrálnej banky a súčasný prezident Európskeho menového inštitútu, ktorý je predchodcom ECB. Francúzsko však pokračuje v podpore svojho kandidáta, Jena Clauda Tricheta, guvernéra francúzskej centrálnej banky.

SkryťVypnúť reklamu

Dolár vzrástol v piatok voči marke na 1,8090 DEM/USD zo štvrtkových 1,8045 DEM/USD. Voči jenu skončil dolár na 131,73 JPY/USD, t. j. takmer nezmenený zo štvrtkových 131,75 JPY/USD.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 465
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 115
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 682
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 019
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 196
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 742
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 554
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu