Na pondelok 27. apríla 1998 je ohlásené ďalšie mimoriadne valné zhromaždenie akcionárov Investičnej a rozvojovej banky, a. s. Jej hlavnými akcionármi sú VSŽ Košice, ktoré spolu s blízkymi spoločnosťami kontrolujú približne 41-percentný balík akcií banky - FNM vlastní 34,17 percenta. Pripravované valné zhromaždenie je v poradí druhým pokusom akcionárov a núteného správcu banky riešiť zložitú situáciu IRB, ktorá už
piaty mesiac pracuje pod nútenou správou Národnej banky Slovenska. O jej zavedení rozhodli predstavitelia NBS 19. decembra 1997, pretože IRB nebola schopná plniť svoje záväzky.
Keďže predchádzajúce valné zhromaždenie akcionárov v marci 1998 nebolo úspešné, nútený správca IRB Dušan Krkoška na podnet predstaviteľov VSŽ zvolal akcionárov, aby sa zaoberali dvoma bodmi programu: navýšením základného imania banky a zmenou stanov. Podľa auditu, ktorý predložila spoločnosť Ernst and Young, celková strata banky v roku 1997 dosiahla výšku 3 miliardy 250 miliónov korún. Za prvé tri mesiace roku 1998 k nim pribudlo ďalších 800 miliónov. Hodnota vlastného imania IRB predstavuje v súčasnosti mínus (!) 9,5 miliardy. Národná banka Slovenska iba počas nútenej správy poskytla IRB pre obnovenie likvidity prostriedky vo výške 11 miliárd korún. Podľa vyjadrenia Dušana Krkošku je centrálna banka v súčasnosti najväčším veriteľom banky, pričom celkový objem prostriedkov NBS v IRB je 24 miliárd korún. Vklady ostatných veriteľov v tejto banke predstavujú v súčasnosti 8 miliárd korún - Slovenská sporiteľňa má uložené v IRB tri miliardy a Slovenská poisťovňa má v nej prostriedky v objeme 4 miliárd korún.
Vedenie NBS po zavedení nútenej správy najskôr chcelo riešiť situáciu v IRB znížením základného imania banky na symbolickú hodnotu a následne ju odpredať tomu, kto by bol schopný budúcimi investíciami banku ozdraviť. Jej akcionári, podporovaní vládnymi činiteľmi, však tento návrh odmietli. Namiesto neho prišli s podnetom na navýšenie základného imania. Dominantným akcionárom IRB by sa na pondelkovom mimoriadnom valnom zhromaždení mala stať Slovenská poisťovňa, ktorá údajne vstúpi do banky sumou dve miliardy korún, Slovenská sporiteľňa má nakúpiť akcie za miliardu a FNM za 250 miliónov korún. Mnohí ekonómovia však upozorňujú, že Slovenská sporiteľňa je podkapitalizovaná, neplní ozdravný program a že sama potrebuje investora. Ak sa v IRB navýši podiel FNM, poisťovne a sporiteľne tak, ako bol ohlásený, dôjde vlastne k opätovnému zoštátneniu IRB, pretože podiel týchto inštitúcií v banke bude predstavovať 85 percent akcií.