Vladimír Mečiar ponúkol štátne dlhopisy nielen neplatičom daní, ale aj podvodníkom a organizáciám mimo zákona. Slovenská vláda a jej orgány si nebudú všímať pôvod peňazí, vložených do týchto dlhopisov. Táto ponuka predsedu vlády spôsobila šok. Mafia a organizovaný zločin dostali zelenú.
De Volkskrant, Amsterdam
Slovenská privatizácia: rozdávanie kamarátom
Na Slovensku trvá spôsob privatizácie rozdávaním odštátňovaného majetku kamarátom vlády. Z nich sa utvorila skupina milionárov. Je zaviazaná vláde, ktorá jej to dožičila. Slovensko za to zaplatí oneskorením reštrukturalizácie a obnovy priemyslu, čo podkope hospodársku stabilitu krajiny.
Business Central Europe, Londýn
Slabá stránka silného muža
Silný muž Slovenska má slabú stránku pre príťažlivé poradkyne. Pohybujú sa vždy v blízkosti predsedu vlády a pripisuje sa im moc, akú mala markíza de Pompadour na dvore Ľudovíta XV. Tá zatiaľ posledná, Blažena Martinková, opustila svoje miesto. Výrok o nej pripravil hovorcu vlády o zamestnanie, ktoré zastával len od decembra. Vyletel z neho raketovou rýchlosťou. To isté sa stalo dvom jeho predchodkyniam. Pred "poradkyňou pre všetko" Blaženou Martinkovou bola po dlhé roky po boku Vladimíra Mečiara legendárna Anna Nagyová, pred jej nadšením pre rozhodovanie sa triasli nielen úradníci, ale aj ministri. Vladimír Mečiar, ktorý ostal bez poradkyne, sa už dávno neukázal na verejnosti so svojou zákonitou manželkou. Azda ju teraz vytiahne na svetlo, aby ulovil voličské hlasy.
Salzburger Nachrichten
Nádcha zo Štúrova
Spôsob, akým predseda vlády Vladimír Mečiar zmaril po prevzatí prezidentských právomocí referendum aj po druhý raz, nikoho neprekvapil. Keďže väčšina Štúrovčanov je maďarskej národnosti, slovenskí nacionalisti zaspievali starú pieseň o hrozbe spoza Dunaja. Vladimírovi Mečiarovi sa podarilo privolať zahraničných novinárov, aby ho kritizovali. Neboli však svedkami konfrontácie občanov so štátnou mocou. Z upršaného Štúrova si doniesli iba ak nádchu.
APA, Viedeň
Vládne nie, občianske áno
Odpoveď na svalnaté reči vlády Vladimíra Mečiara dali občania dvoch slovenských mestečiek. Povedal nie na referendum o priamej voľbe prezidenta, ale oni povedali áno. Slovensko smeruje k hlbokej ústavnej kríze, z ktorej ju však môžu vyviesť presvedčivé výsledky jesenných volieb.
De Courant, Rotterdam
Od polodemokracie k polodiktatúre
V bratislavskom parlamente nezískal potrebnú väčšinu žiaden kandidát ani v treťom kole volieb prezidenta. Podstatné právomoci prezidenta ostávajú autoritárskemu predsedovi vlády Vladimírovi Mečiarovi. Slovensko sa vyvíja od zlého k horšiemu, od polodemokracie k polodiktatúre. Opozičné strany sú jednotné proti Vladimírovi Mečiarovi, jeho HZDS a ich politike, nepriateľskej voči Európe. No nie je isté, ako dlho sa budú medzi sebou znášať. Ich voliči však žiadajú zásadnú zmenu. (sch)
Bayernkurier, Mníchov