Slovenský plynárenský podnik, š.p. (SPP) Bratislava, vykázal za minulý rok hrubý zisk 9,6 mld Sk, je to o 40 % menej ako v roku 1996. Nižšie tržby podnik zdôvodnil poklesom tržieb z obchodovania s cennými papiermi. Pritom tržby z predaja zemného plynu a z tranzitu boli vyššie o 2, 1 mld Sk ako v roku 1996. Celkové tržby neboli uvedené. Pokles zisku podnik zdôvodňuje nárastom nákupnej ceny zemného plynu o 16 % v dôsledku zníženia kurzu koruny respektíve posilneniu amerického dolára.
Tento rok SPP očakáva zvýšenie produktivity práce. Rizikom pre ekonomiku podniku je kurz slovenskej koruny a vývoj cien plynu na svetových trhoch. Na medzinárodnom vorkšope "Výzvy plynárenského priemyslu" uskutočnenom minulý týždeň sa hovorilo o perspektívach tranzitného systému. Z prednesených referátov vyplýva, že SPP začal budovať 189 km piatej línie tranzitného systému, vo výstavbe ktorej sa nebude pokračovať, lebo to "nevyžadujú kapacitné potreby." Teraz sa tranzitným systémom prepravuje 80 mld kubických metrov ročne a do konca roku 2000 má vzrásť na 90 kubických metrov. Pre potreby slovenských veľko- a maloodberateľov SPP dodal minulý rok 7 mld kubických metrov plynu.
Zámer plynofikovať západné Maďarsko sa dá uskutočniť pripojením na slovenský tranzitný systém, vyplynulo to z jedného referátu na vorkšope. Iným zámerom SPP je prepojenie poľského a slovenského vysokotlakového systému. Ján Ducký, riaditeľ SPP na vorkšope, povedal, že výroba elektriny z plynu je novým slovenským strategickým zámerom. Týmto spôsobom sa má do roku 2005 inštalovať 1100 MW elektrického výkonu. Na výrobu elektriny v zariadeniach s uvedeným výkonom bude treba 2 mld kubických metrov plynu ročne. V súčasnosti sa budujú paroplynové energetické cykly (tu sa na výrobu elektriny používa plynová a parná turbína) pre Západoslovenskú energetiku, š.p., a v Slovenských celulózkach a papierňach, a.s. Ružomberok, dodal Ducký.
Onedlho začne pracovať slovensko- ruský plynárenský podnik založený koncom minulého roka. Ducký potvrdil podnikateľské aktivity SPP v ČR, kde má významné účasti v dvoch regionálnych plynárenských spoločnostiach a usiluje sa získať podiel v Moravských naftových doloch, a.s. Hodonín. Kapitálová účasť v regionálnych plynárenských spoločnostiach poslúži na posilnenie pozície SPP pri distribúcii zemného plynu odberateľom v ČR, povedal Ducký. V ČR sú vyššie ceny plynu ako na Slovensku, pripomenul Ducký. SPP chce vybudovať na území ČR podzemný zásobník na plyn, s ktorým by podnikal SPP. Moravské naftové doly majú skúsenosti s budovaním podzemných zásobníkov v ČR.