ne ošetriť pôsobenie neziskových organizácií v oblasti bývania (družstiev a pod.), efektívnejšie smerovať ekonomické nástroje na podporu výstavby bytov a oslabiť zneužívanie prirodzených monopolov v oblasti sietí boli hlavné závery z dvojdňovej konferencie o bývaní, ktorá sa uskutočnila v Banskej Bystrici v rámci 7. ročníka stavebnej výstavy Profil. O záveroch agentúru SITA informovala Jaroslava Zapletalová z Inštitútu bývania.
"Zdroje na výstavbu sú, štát ich však musí hľadať," odôvodnila podstatu uvedených návrhov J. Zapletalová. Prístup štátu musí byť detailnejší, cielenejší a spravodlivejší, aby obmedzené finančné zdroje boli využité čo najefektívnejšie. K ekonomickému zvýhodňovaniu občanov podľa vlastníckej podstaty ich bytov nie je podľa účastníkov konferencie žiaden dôvod. Preto nič nebráni deregulácii nájomného či zníženiu ochrany nájomníkov voči majiteľom podľa európskych štandardov, lebo ju využívajú občania, ktorých sociálna situácia si to nežiada a ide tak o falošnú solidaritu. Napríklad nájomné byty predstavujú len asi 15 % bytového fondu a percento sociálne slabších občanov je tam rovnaké ako inde, ale nadštandardná ochrana nájomníkov daná Občianskym zákonníkom blokuje aktivity investorov, ktoré by priniesli úžitok všetkým.
Nečinnosť štátu kritizovala J. Zapletalová v oblasti daňových úľav, keď by napríklad mohli byť odpisované zo základu dane z príjmov platby úrokov, hypotekárnych úverov a pod. Naopak, štátu unikajú prostriedky z daní z prevodu nehnuteľností, lebo súdne odhady nerešpektujú skutočnú trhovú cenu bytov. V prípade prevodu užívacích práv k družstevným bytom sa už vôbec nič neplatí, aj keď ide tiež fakticky o prevod nehnuteľností. Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) označila odborníčka na bývanie ako životaschopný, ale postupne bude treba pripraviť jeho presnejšie smerovanie podľa sociálnej situácie žiadateľov. Účastníci podporili rozvoj hypotekárnych úverov, ale ako odznelo z kruhov VÚB, terajší stav slovenského kapitálového trhu dáva nádej na predaj hypotekárnych záložných listov.