BRUSEL (ČTK, TASR) - Skupina poslancov Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok v Bruseli oznámila, že chce na zasadaní EP na budúci týždeň v Štrasburgu presadiť mimoriadnu diskusiu o hrozbe slovenskej Jadrovej elektrárne v Mochovciach. Hovorkyňa skupiny zdôraznila, že bezpečnosť jadrových elektrární na Slovensku, ale aj v Českej republike a ďalších krajinách považuje za podmienku prijatia týchto krajín do Európskej únie (EÚ). "Sme presvedčení, že Mochovce nezodpovedajú západným bezpečnostným normám, a že plánované spustenie prvého reaktora v júli bude znamenať hrozbu podobnú Černobyľu... Slováci by mali vedieť, že ak premiér Vladimír Mečiar uvedie do prevádzky reaktor nezodpovedajúci západným normám, tak Slovensko nebude prijaté do EÚ," vyjadrila sa hovorkyňa Marilies Flemmingová, rakúska členka skupiny európskych kresťanských demokratov v EP. Podľa tejto skupiny europoslancov by Mochovce nemali byť v nijakom prípade spustené do prevádzky pred tým, ako budú zverejnené výsledky medzinárodnej misie. Trvajú takisto na tom, že ak misia ukáže pretrvávajúce jestvovanie nedostatkov, aby sa navážanie paliva a uvedenie do prevádzky odsunulo do tých čias, pokiaľ identifikované nedostatky nebudú doriešené. Poslanci vítajú integráciu Slovenska, ale nechcú, aby nová krajina priniesla so sebou aj jadrové nebezpečenstvo.
Nemecký poslanec a člen skupiny európskych socialistov, ktorá má v 626-člennom Európskom parlamente 213 kresiel, Rol Linkohr na tlačovej konferencii pripustil, že vo vnútri EP ani medzi členmi "skupiny proti hrozbe Mochoviec" nepanuje zhoda v
odpovedi na otázku, či sú jadrové elektrárne vhodným zdrojom energie.
"Vieme, že nemôžeme zakazovať suverénnym štátom stavať jadrové elektrárne. Sme však odhodlaní požadovať ich bezpečnosť," tvrdil Linkohr. Pripomenul, že bez súhlasu EP nemôže byť do EÚ prijatá žiadna krajina. Hovorkyňa skupiny, ktorá podľa všetkého zatiaľ združuje maximálne 10 poslancov, Flemmingová zoznámila s otvoreným listom, ktorý v mene prítomných poslala 22. apríla premiérovi SR Mečiarovi. V liste ho žiada, aby dbal na závery medzinárodného nezávislého tímu, ktorý 5. až 7. mája bude skúmať bezpečnosť Mochoviec, a aby v prípade zistených nedostatkov reaktor 21. júla nespúšťal.
Autor: TASRx