V dôvodovej správe k tomuto návrhu sa konštatuje, že po tom, čo sa zrušil zákon o vnútornom obchode z roku 1981, nie je upravený najmä predaj na tzv. trhových miestach, ktorými sú trhovisko, tržnica, príležitostný trh a ambulantný predaj. Zámerom zákona je tiež obmedziť daňové úniky pri týchto druhoch predaja, zvýšiť kultúru predaja na trhoviskách, zamedziť predaj tovaru s nelegálnym pôvodom, predaj nekvalitného a chybného tovaru. Zákon dáva obciam nielen možnosť regulovať trhové miesta, ale priamo povinnosť všeobecne záväzným nariadením upraviť zriaďovanie trhovísk aj príležitostných a vymedzovať druhy predávaných výrobkov a služieb, ktoré bude dovolené predávať, resp. poskytovať. Zákon taxatívne zakazuje na trhových miestach predaj tabaku, alkoholických nápojov v spotrebiteľskom balení, destilátov, cigariet, automobilov a súčiastok a živých zvierat. Ešte bude na trhových miestach zakázané predávať tlač a veci ohrozujúce mravnosť, zbrane, lieky a pyrotechnické výrobky. Z alkoholických nápojov bude možné na trhových miestach podávať len nalievané víno a čapované pivo. Predaj jednotlivých druhov potravinárskych výrobkov dovolí obec na trhových miestach svojím nariadením a bude viazaný na súhlas SPPI alebo veterinárnej správy. Podľa zákona bude predaj mnohých druhov spotrebných výrobkov možný len v prevádzkarňach tržníc a v tých stánkoch, ktoré sú trvalo umiestnené na trhovisku, teda nie ambulantným spôsobom. Sem patria najmä textílie, odevy, obuv, elektrotechnické výrobky, spotrebná elektronika, športové potreby, kozmetika a hračky. Pohostinské služby bude možné na trhových miestach poskytovať bez povolenia obce aj ďalej. Iné služby okrem brúsenia nožov, kľúčovej služby a opravy obuvi bude možné poskytovať len v súlade s nariadením obce. Pojazdné predajne s potravinami alebo textilom (patria do skupiny ambulantného predaja) budú musieť mať pred začatím predaja povolenie od obce. Bez povolenia možno ambulantným spôsobom predávať okrem tlače a drobných umeleckých predmetov ešte zmrzlinu, ovocie a zeleninu a žreby lotérií. Ambulantne bude možné poskytovať občerstvenie. Dnes bežný ambulantný predaj pri cestách (mimo obcí) bude novým zákonom úplne zakázaný. Vo výklade sa to zdôvodňuje hygienou a bezpečnostným hľadiskom. Ako predávajúce subjekty pri predaji na trhových miestach môžu byť okrem živnostníkov a podnikateľov aj osoby, ktoré produkty rastlinné a živočíšne získali "z vlastnej pestovateľskej alebo chovateľskej činnosti". Bez podnikateľského oprávnenia bude dovolený ešte predaj lesných plodov a vlastných použitých výrobkov v primeranom množstve. Dôležité je, že použité výrobky bez živnostenského listu budú môcť predávať iba občania SR.
V zákone sa ukladá predávajúcim na trhových miestach viac povinností nad ich dodržiavaním o ich dodržiavanie bude dbať správca trhoviska poverený obcou. Orgány samosprávy obce, okresné úrady a Slovenská obchodná inšpekcia budú vykonávať dozor nad dodržiavaním tohto zákona. Veľmi prísna bude sankcia za zriadenia trhového miesta bez povolenia, jej dolná hranica je 50 tisíc Sk. Ak na povolenom trhovom mieste predáva osoba, ktorá nemá na to oprávnenie (nie je živnostník) alebo predáva výrobky, ktorých predaj je zakázaný týmto zákonom alebo nie je povolený nariadením obce, môže dostať pokutu od 5 tisíc Sk.
V dôvodovej správe sa upozorňuje, že sa predaj mnohých tovarov na trhoviskách a ambulantným spôsobom "nežiaduco rozšíril". Obec podľa tohto zákona bude rozhodovať o povolení predávať výrobky mimo stálych prevádzkarní všade na jej území napr. na štadiónoch, v halách kultúrnych a zdravotníckych zariadení. Mimo zákona bude postavený predaj väčšiny výrobkov napr. na štadiónoch a vtedy, keď predávajúci sú cudzinci bez živnostenského alebo podnikateľského statusu. Už sa nebude musieť skúmať, či rozsah predaja napĺňa predpoklad nedovoleného podnikania. Ak po nadobudnutí účinnosti tohto zákona obec nezakáže konanie tzv. búrz, kde sa predávajú napr. nové textílie, obuv či elektronika, alebo tam predávajú čokoľvek cudzinci bez živnostenského listu, okresný úrad môže mocenskými prostriedkami takéto predaje znemožniť.
Jediný spôsob, ako bude možné ďalej predávať široký sortiment výrobkov mimo stálych prevádzkarní, je podomový obchod. V doložke zlučiteľnosti tohto zákona s právom EÚ sa uvádza, že podomový obchod je ošetrený zvláštnou smernicou EÚ, ale u nás nie je regulovaný.
V dôvodovej správe sa priznáva, že táto problematika nepatrí medzi priority pre aproximáciu nášho práva k právu EÚ a ani nie je upravená v práve EÚ. Zákon obmedzí spotrebiteľom nákup mnohých tovarov mimo stálych prevádzkarní. Markantným príkladom je zákaz predaja automobilov, motocyklov a súčiastok. Podľa informácií autora slovenské spotrebiteľské združenia nedostali od ministerstva hospodárstva návrh tohto zákona na pripomienkovanie.