BANSKÁ BYSTRICA (SITA) - Po štvorročnom období revitalizácie východiskovej výrobnej základne, ako je hutníctvo, chémia či energetika, by v rokoch 1998 až 2000 mali prísť na rad odvetvia na báze vyššej pridanej hodnoty vrátane strojárstva. Na tlačovej besede v Banskej Bystrici to vyhlásil podpredseda vlády Sergej Kozlík. Ozdraveniu má pomôcť realizácia revitalizačného programu, bankroty a zapojenie tuzemských a zahraničných podnikov do revitalizácie výrobných podnikov a odbytu.
Podpredseda vlády verí, že sa už podarí presadiť prvý revitalizačný projekt, ale upozornil na potrebu ochoty bánk riešiť svoje opravné položky. V priebehu niekoľkých mesiacov by už mal zaúčinkovať zákon o konkurze a vyrovnaní a na báze zmeny vlastníckych vzťahov ozdraviť ďalšie podniky. Významnú úlohu majú pritom zohrať banky. "Pripravuje sa revitalizačný program piatich zbrojných projektov. Treba zosúladiť aj zamýšľanú výrobu lokomotív a odštartovať sa má za spoluúčasti podnikov SAD výroba autobusov," uviedol Kozlík. Upozornil na priaznivý dosah kvotácie dovozov, ktorá viedla niektoré české a iné zahraničné firmy k zavedeniu licenčnej výroby na Slovensku.
Znižovanie ratingu v SR označil za "nie celkom opodstatnené" a argumentoval makroekonomickým porovnaním s ČR, Maďarskom a Poľskom. Podľa neho ekonomicko-sociálne parametre SR sú lepšie alebo zrovnateľné s uvedenými štátmi, kde sa rating nemenil. Dôvody zníženia ratingu sú preto podľa neho zrejme politické. Upozornil, že zníženie ratingu už neovplyvnilo prebiehajúce rokovania Železníc SR a VSŽ Holding o úveroch a boli dodržané pôvodné úverové podmienky. "Ak existovali dôvody na zníženie ratingu, tak to bolo v prvom polroku 1997. Odvtedy sa však už zlepšil vývoj produktivity práce, zadlženosti štátu či obchodná bilancia," dodal Kozlík.