ke dobre stavaný. Chorvátsky, srbský a bosniansky podpis na zmluve korunoval majstrovské dielo dnešného "súkromníka" a bankára na Wall Street. Holbrooke má mimoriadne zaujímavú pracovnú skúsenosť so Slobodanom Miloševičom, srbskou autoritou číslo jeden, bez ktorej by nijaká mierová zmluva nebola možná. Tento víkend však Holbrooke v Belehrade a neskôr v kosovskom stredisku Prištine i v albánskej metropoleTirane len "počúval a dozvedal asa". Nijaké závery, nijaké riešenia srbsko-albánskej krízy v juhosrbskej provincii Kosovo.
S Miloševičom strávil Holbrooke najprv štyri a pol hodiny a overil si, že juhoslovanský zväzový prezident navonok nepotrebuje ani jeho, ani nijakú inú sprostredkovaciu službu. V Prištine potom Holbrooka vodca kosovských Albáncov Ibrahim Rugova uistil, že politickí vodcovia albánskej väčšiny v provincii nepodporujú Kosovskú oslobodzovaciu armádu a že sú za pokojné riešenie. To je dôležitý signál pre USA. Druhá vec je, že samotná otázka začatia albánsko-srbského dialógu sa nijako nepohla. Miloševič si nechal odmietnutie medzinárodného sprostredkovania poistiť v referende a iný postup - aspoň v otvorenej a jasne pomenovanej podobe - nie je na programe dňa. Albánci zasa na sprostredkovateľoch trvajú a vytrvalo posielajú z Prištiny domov jednu srbskú delegáciu za druhou. A boje medzi kosovskými "partizánmi" a juhoslovanskou armádou, pri ktorých zahynulo asi 150 ľudí, sa medzitým posúvajú stále bližšie k Prištine - správnemu stredisku provincie.
Holbrooke v nedeľu povedal novinárom, že nevie, ako vyriešiť kosovskú krízu. "Všetci traja lídri sa zhodli na jednej veci - situácia je nebezpečná. Neexistuje nijaká zhoda v tom, čo robiť ďalej," povedal otvorene. A zdôraznil, že z americkej strany je potrebné ukazovať neustály záujem a angažovanosť o túto oblasť.
Aj tri roky po daytonskej zmluve zostáva v susednej Bosne silný kontingent amerických ozbrojených síl ako súčasť medzinárodných jednotiek NATO (SFOR). Je ťažké si predstaviť v prípade novej balkánskej vojny inú silu, než NATO, ktorá by mala dosť autority na usmernenie krízy zvonka. USA sa už raz rozhodli investovať svoje úsilie na Balkáne. Práve Washington sa najviac zasadzoval za posledné sprísnenie sankcií voči Belehradu, ktoré najnovšie obohatil zákaz investovať v Juhoslávii pre zahraničné firmy. Zároveň s týmto "bičom" prišiel preskúmať terén Holbrooke, vyjednávač s charizmou a buldočou vytrvalosťou, ktorý už jeden tvrdý balkánsky oriešok rozlúskol.