Peter Struck z parlamentnej sociálnodemokraticej frakcie v Spolkovom sneme sa vydesil, keď sa dopočul, že sa v spolkovej krajine Sasku-Anhaltsku z iniciatívy SPD prerušili koaličné rokovania s kresťanskými demokratmi (CDU). "To, že ministerský predseda Reinhard Höppner vládol len preto, že ho tolerovali postkomunisti, nás stálo v roku 1994 víťazstvo vo voľbách do Spolkového snemu. Teraz sa to môže zopakovať," vyhlásil rozhorčene. Sociálnodemokratický poslanec Hermann Rappe sa k tomu, čo sa stalo v Magdeburgu, vyjadril ešte ostrejšie. "To, čo robí Höppner, je provokácia voči celej strane a bude mať vplyv na výsledky septembrových volieb."
Politická bomba, ktorú odistil Reinhard Höppner, môže mať skutočne rozhodujúci vplyv na voličov, keď sa budú v septembri rozhodovať, kto bude spolkovým kancelárom. Bez konzultácií s predsedom SPD Oskarom Lafontainom a kandidátom SPD na úrad spolkového kancelára Gerhardom
Schröderom prekvapujúco oznámil, že prerušuje rokovanie s CDU. Kresťanskí demokrati totiž odmietli Höppnerov návrh, aby "tri demokratické strany zastúpené v krajinskom sneme" spoločne postupovali proti extrémne pravicovej Nemeckej ľudovej únii (DVU), ktorá šokujúco získala v krajinských voľbách 18 poslaneckých mandátov. Dôvodom odmietnutia CDU bolo Höppnerovo označenie postkomunistickej Strany demokratického socializmu (PDS) za demokratickú stranu. Nemecká verejnosť teraz s napätím očakáva, ako sa Höppner rozhodne. Zotrvá na svojom a nechá sa opäť zvoliť hlasmi postkomunistov za ministerského predsedu v Magdeburgu, alebo podľahne nátlaku vedenia SPD a zasadne znova k rokovaciemu stolu? Gerhard Schröder ako aj predseda SPD Oskar Lafontaine mu odporučili, aby s CDU obnovil rokovania. Aj saskoanhaltskí kresťanskí demokrati Höppnerovi signalizovali, že sú ochotní - ak nebude trvať na označení PDS za demokratickú stranu - pokračovať v rokovaní a to aj napriek tomu, že spolkový kancelár a predseda CDU Helmut Kohl označil Höppnerov postoj za divadelnú hru, ktorá je dohovorená ako s Lafontainom, tak so Schröderom. Podľa Kohla sú totiž - i keď to naďalej dôrazne odmietajú, sociálni demokrati pripravení nechať svojho kandidáta Gerharda Schrödera zvoliť po voľbách 27. septembra za spolkového kancelára nielen pohrobkami komunistického režimu, ale aj agentmi Štátnej bezpečnosti bývalej NDR.
Autor: RUDOLF STRÖBINGER, Bonn (Autor je stálym spolupracovníkom