24. 6. 1997: V rozhovore pre TASR premiér V. Mečiar povedal, že za optimálny volebný systém považuje systém väčšinový, "pretože stabilizuje parlament a vládu". Konštatoval, že "všetci ostatní" sú však proti nemu, lebo vedia, že "kto má väčšiu podporu, vyhráva".
4. 7. 1997: Na rokovaní za okrúhlym stolom predseda HZDS V. Mečiar informoval šéfov parlamentných strán o pripravovaných zmenách volebného systému. Upustil od väčšinového a predostrel návrh na systém zmiešaný, v ktorom by bolo 60 poslancov volených v jednomandátových obvodoch a 90 poslancov pomerným systémom. Ak by tento model neprešiel, navrhol zachovať súčasný systém s tým, že celé Slovensko bude jedným volebným obvodom. V. Mečiar upozornil šéfov opozičných strán, že ide o zákony, ktoré vládna koalícia môže prijať aj sama.
14. 1. 1998: Premiér V. Mečiar vyhlásil, že novela volebného zákona "je v podstate pripravená" s výnimkou jedného bodu - koľko volebných obvodov má mať Slovensko, osem alebo jeden. "Ja dávam prednosť jednému," povedal predseda vlády SR.
16. 1. 1998: Na rokovaní v Trenčianskych Tepliciach sa vládny kabinet zaoberal aj návrhom novely volebného zákona. Prijal zásadu, že každá politická strana "musí prejsť občianskou kontrolou a prekročiť kvórum 5 percent", bez ohľadu na to, či kandiduje samostatne alebo v koalícii.
19. 1. 1998: Ministerstvo vnútra nepripravuje novelu volebného zákona, ani ho o to doteraz nikto nepožiadal, povedal agentúre SITA riaditeľ legislatívneho a právneho odboru sekcie verejnej správy MV SR D. Šveda. Minister vnútra G. Krajči vyhlásil, že sa novela zákona pripravuje už pol roka.
8. 2. 1998: Podpredseda HZDS A. Matejka k zmene volebného zákona podotkol, že je zvedavý, ako dajú legislatívci túto technicky komplikovanú vec do takého poriadku, aby občan vo volebnej miestnosti nepotreboval osobného poradcu. Podľa Matejku by mal systém volebných komisií zostať, pretože voľby sú výsostnou vecou politických strán a štátna správa by ich mala zabezpečovať iba technicky.
16. 2. 1998: Minister vnútra G. Krajči oznámil, že experti ministerstva skončili prácu na volebnom zákone a jeho text dostal na posúdenie predseda vlády SR. Zákon mal byť predložený na rokovanie kabinetu v čo najkratšom čase, aby sa mohol dostať na rokovanie do NR SR už v marci.
5. 3. 1998: Návrh novely volebného zákona nepredložila v parlamente vláda SR, ale šiesti poslanci HZDS (Cabaj, Cuper, Novák, Rea, Húska, Fidrik), poslankyňa SNS Kolláriková a nezávislý poslanec Filkus.
17. 3. 1998: Vláda SR konštatovala, že poslanecký návrh novely zákona o voľbách má z hľadiska legislatívneho aj obsahového "niekoľko slabých miest". "Vláda odporučila poslancom, aby ich dopracovali," vyhlásil minister vnútra G. Krajči. Podľa jeho slov formulácia návrhu, podľa ktorej sa od kandidáta vyžaduje potvrdenie o členstve v strane, "nekorešponduje s Ústavou SR", preto ju vláda odporučila prepracovať.
20. 5. 1998: Poslaneckým návrhom novely volebného zákona sa bude zaoberať NR SR.
Autor: ml