Minulý týždeň bola na Slovensku poradná skupina amerického Národného demokratického inštitútu (NDI), zložená z expertov na ústavné a volebné právo, a vypracovala analýzu navrhovanej poslaneckej novely zákona o voľbách do NR SR. Členovia skupiny NDI vo svojej analýze konštatovali, že hoci slovenský volebný zákon "zohľadňuje množstvo medzinárodných noriem pre volebný proces, dôležité aspekty navrhovanej novelizácie sú v rozpore s medzinárodnými trendmi pre demokratické voľby". Poradná skupina NDI pre volebné právo zistila v navrhovanej novelizácii a volebnom zákone niekoľko potenciálnych problémov. Nasledujúce vyjadrenia poukazujú na oblasti potenciálneho zlepšenia existujúceho zákona a navrhovanej novelizácie.
Podľa tejto analýzy sú voľby najúspešnejšie, ak je ich priebeh úplne priehľadný, a keď politickí protivníci dostanú príležitosť priameho a plného zastúpenia vo volebných orgánoch a pri tvorbe právneho rámca. Ďalšou podmienkou je transparentnosť, účasť občianskych zoskupení na volebnom procese a dostatok času na preukázanie spôsobilosti kandidátov, na volebnú kampaň, poučenie voliča a prípravu na zvládnutie volieb.
Novela podľa NDI obmedzuje alebo ruší ustanovenia, ktoré sa týkajú transparentnosti zoznamov voličov. Medzinárodná prax ukazuje, že zoznamy voličov by mali byť prístupné verejnosti na nahliadnutie a načas overené politickými stranami. Navyše môže podľa expertov NDI dôjsť k neoprávneným alebo viacnásobným hlasovaniam, pretože v novele nie sú dostatočné záruky proti neoprávnenému nadobudnutiu voličského preukazu. Poradná skupina ďalej poukazuje na zvýšenie právomocí štátnej správy. Nezávislá a nestranná kontrola organizácie volieb tvorí podstatu demokratických pravidiel a štátni zamestnanci môžu byť vystavení straníckemu politickému nátlaku.
Súčasný zákon je ústretový voči koalíciám, kým novela podľa materiálu NDI rieši túto otázku rozporuplne. Päťpercentná hranica pre vstup do parlamentu pre každú stranu koalície môže byť založená na opodstatnených dlhodobých politických zreteľoch, ale experti považujú hranicu za znepokojujúcu vzhľadom na relatívnu krátkosť času medzi navrhovanou novelizáciou a termínom volieb. K voľbám by sa malo pristupovať, ako hovorí analýza, podľa pravidiel súťaže, schválených politickými protivníkmi prostredníctvom otvoreného dialógu a širokej dohody. Zmena pravidiel volebnej súťaže relatívne krátko pred dňom volieb môže byť príčinou nespravodlivosti a politickej nestability, píše sa v analýze NDI.
Autor: rk