MOSKVA (ČTK, REUTERS) - Ruský prezident Boris Jeľcin sa bude usilovať na summite, ktorého sa zúčastní spoločne s vodcami siedmich hospodársky najvyspelejších štátov sveta v dňoch 15. - 17. mája v britskom Birminghame, zo všetkých síl dokázať, že Rusko je globálnou veľmocou. Napriek tomu poprední predstavitelia G8 pravdepodobne nechajú Jeľcina, aby sa dral na verejnosti do popredia, mohol by sa totiž pri bilaterálnych stretnutiach, stretnúť s niektorými pravdami a trápnymi skutočnosťami. Jednou z týchto schôdzok bude stretnutie Jeľcina s jeho americkým partnerom Billom Clintonom. Rusko sa už teraz považuje za plnoprávneho člena výlučného klubu G8. Jeho ekonomika však žalostne zaostáva, jeho úloha v Európe je nejasná a vzťahy so Spojenými štátmi naliehavo vyžadujú pozornosť. "Schopnosť Ruska prispieť ku čomukoľvek vo svete zostáva obmedzená. Jeho schopnosť skomplikovať situáciu je však, bohužiaľ, omnoho väčšia," hovorí nemenovaný diplomat.
Taký názor bude len ťažko ľubozvučnou hudbou pre Jeľcinove uši, je však odrazom jedného z názorových prúdov v skupine G8, združujúcej USA, Japonsko, Francúzsko, Nemecko, Britániu, Taliansko a Kanadu. Po tom, čo nemal počas niekoľkých rokov prístup na niektoré rokovania G7, podarilo sa Jeľcinovi konečne získať pre Rusko na vlaňajšom summite v Denveri významnejší status - a pred nadchádzajúcou vrcholnou schôdzkou v Birminghame dokonca plnoprávny status. Do značnej miery je to odmena za to, že Rusko zhltlo svoju hrdosť a "upísalo" sa minulý rok projektu NATO Partnerstvo za mier.
Jeľcin to považuje za dôkaz rešpektu voči Rusku a znamenie, že Moskva opäť čiastočne nadobudla význam stratený po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991. Avšak úloha Ruska vo svete je plná protikladov. Medzi Moskvou a Washingtonom panujú nezhody vzhľadom na Irak, pobaltské republiky, bývalú Juhosláviu, medzinárodný obchod so zbraňami a predaj jadrovej technológie Iránu. Ďalším zdrojom rozporov by sa mohli stáť skúšobné jadrové výbuchy, ktoré uskutočnila India začiatkom tohto týždňa.