NAÍ DILLÍ, ISLAMABAD, DŽIDDÁ (ČTK) - Podľa bývalej pakistanskej ministerskej predsedníčky Bénazír Bhuttovej chce Pakistan vykonať pokusný jadrový výbuch do 30 dní, lebo inak mu hrozí vojna s Indiou o sporné kašmírske územie. Bhuttovú vo svojom včerajšom vydaní citoval panarabský denník Aš-Šark al-Avsat. Podľa nej India mala svojimi pokusmi okrem iného za cieľ primäť Pakistan, aby preukázal, či je vôbec schopný vyvinúť jadrovú zbraň a vyvodiť z toho dôsledky pre prípadnú vojnu o Kašmír. Pokiaľ by aj Pakistan nereagoval, mohla by India rátať s tým, že by jej v konflikte nehrozil jadrový útok.
Bhuttová uviedla, že pakistanská vláda sa preto už pripravila na to, aby na indické pokusné výbuchy reagoval Islámábád do 30 dní vlastnými testami. Podľa nej aj Pakistan neskrýva obavy, že napriek odsúdeniu zo strany medzinárodného spoločenstva môže byť India prijatá za šiestu právoplatnú jadrovú veľmoc, čo by jej mohlo zabezpečiť aj stále miesto v Bezpečnostnej rade OSN.
Hovorca pakistanského ministerstva zahraničných vecí pre tlačovú agentúru Reuters včera uviedol, že Pakistan "rozhodne popiera" informácie o tom, že Pakistan už vykonal jadrové pokusy. Pakistanský premiér Naváz Šaríf, ktorý tvrdenia o pokuse tiež poprel, včera ráno oznámil, že Pakistan je schopný uskutočniť jadrovú skúšku v priebehu "12-24 hodín", ale pakistanská vláda o tomto kroku nebude rozhodovať unáhlene. Pakistanský minister zahraničných vecí Gohar Ajub Chán označil v rozhovore pre britskú televíznu stanicu BBC uskutočnenie pakistanských jadrových skúšok za isté. USA sa predtým pokúsili presvedčiť Pakistan, aby k tomuto kroku ako odvete na indické jadrové pokusy neprikročil.
India dokončila výrobu strely stredného doletu s jadrovou hlavicou a je pripravená začať s jej sériovou produkciou. Oznámil to včera poradca indického premiéra Abdúl Kalám, ktorý je zodpovedný za projekt výroby indických riadených striel. A. Kalám ďalej upresnil, že po dokončení výroby riadenej strely Agní (Oheň) je India pripravená sériovo vyrábať tento nosič, ktorý je schopný dopraviť jadrovú hlavicu až do vzdialenosti 1500 kilometrov.
Stovky demonštrantov, skandujúcich protivládne heslá, sa v sobotu v Naí Dillí zúčastnili na protestnej akcii, namierenej proti indickým jadrovým skúškam. Podľa výsledkov najnovšieho prieskumu verejnej mienky súhlasí s indickými jadrovými skúškami, ktoré vyvolali protesty na celom svete, asi 90 percent obyvateľstva Indie, ale účastníci sobotňajšej demonštrácie v Naí Dillí sa od tohto prieskumu kategoricky dištancovali.