Ekonomika

Otvorenie bane na mastenec mešká pre byrokraciu

ROŽŇAVA (SITA) - Otvorenie nového banského diela určeného na ťažbu mastenca neďaleko Gemerskej Polomy v okrese Rožňava bude meškať niekoľko mesiacov. Základný kameň tohto projektu bol položený už 15. novembra 1998. Ako však povedal konateľ spoločnosti Rozmin Ernst Haidecker, pôvodný termín dokončenia bude pri optimistickom odhade preložený z apríla tohto roka na koniec augusta.

Spoločnosť Rozmin, ktorá získala práva na využívanie ložiska a do ťažby a spracovania mastenca, plánuje investovať 800 mil. Sk. Príčinou odďaľovania realizácie projektu, ktorý je po technickej a finančnej stránke pripravený, je podľa E. Haideckera prílišná byrokracia a dlhá rozhodovacia doba orgánov posudzujúcich prípravné práce otvorenia ložiska. Na takýto prístup však podľa neho nie sú západní investori zvyknutí. "Všetko tu ide príliš pomaly," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť Rozmin je spoločný podnik slovenskej firmy Rima Muráň a dvoch nemeckých spoločností - Gebrüder Dörfner a Östa Industriemineral Consulting. Tieto nemecké firmy pritom vlastnia 53 % Rozminu. Spoločnosť je podľa slov E. Haideckera pripravená v priebehu 3 rokov vybudovať modernú baňu a spracovateľský závod. Už v súčasnosti jej prítomnosť v regióne s vyše 20 % nezamestnanosťou viaže desiatky pracovných miest v podobe spolupracujúcich firiem, čo sa počas výstavby ešte zvýrazní. Nemeckí investori chcú s výnimkou vlastných špecialistov a firiem s ojedinelými technológiami spolupracovať výlučne so slovenskými subjektmi. Výstavba je rozdelená na 2 etapy. Najskôr to budú podzemné činnosti v podobe vyrazenia samotného banského diela a neskôr výstavba povrchových technológií.

SkryťVypnúť reklamu

Jedno z najväčších ložísk vysoko kvalitného mastenca v Európe sa nachádza v hĺbke niekoľko sto metrov pod hrebeňom Slovenského Rudohoria, v katastri obce Gemerská Poloma, asi 20 km od Rožňavy. Mastenec bol v lokalite Dlhej doliny objavený v r. 1986. Overené a využiteľné zásoby sa nachádzajú v šošovke o objeme 28 mil. ton, ktorá po odrátaní hlušiny obsahuje v priemere 20 % čistého mastenca. Baňa je projektovaná na využívanie západnej časti ložiska o objeme 1,6 mil. ton, ktorého životnosť je cca 10 rokov. Ďalšie, podrobnejšie nepreskúmané zásoby mastenca však dávajú ložisku i vyše 100-ročnú perspektívu.

Súčasťou banského diela bude upravárenská prevádzka v Dlhej doline a mlynica v Rožňave, kam sa bude dovážať minerál zbavený hlušiny. Spočiatku by sa malo z bane získavať ročne cca 30 tisíc ton čistého mastenca, neskôr i vyše 50 tisíc ton. Podľa Ondreja Rozložníka, zastupujúceho vo firme Rozmin slovenského spoločníka, pôjde o moderný, bezpečný, ekologický, ale finančne náročný spôsob ťažby, doposiaľ na Slovensku nepoužitý. Jeho podstatou je, že veľká časť vyťaženého odpadu sa vráti späť pod zem a pomiešaná s riedkou betónovou zmesou vyplní vyťažené priestory.

SkryťVypnúť reklamu

Prírastok bytov nestačí

Na Slovensku pripadá na 1000 obyvateľov 307 bytov, čo je v porovnaní s ČR, kde pripadá 350 bytov, a Maďarskom, kde pripadá 400 bytov na 1000 obyvateľov, málo. Podľa analýzy Centra pre hospodársky rozvoj sa ani tento pomer do roku 2000 nepodarí na Slovensku udržať. Za hlavné prekážky rozvoja bytovej výstavby u nás sa považuje existencia neúmerne nízkeho regulovaného nájomného, nízka kúpyschopnosť väčšiny obyvateľstva, nerozvinutý kapitálový trh a chýbajúci systém financovania výstavby bytov. Na udržanie počtu bytov na 1000 obyvateľov treba ročne dokončiť 16 tisíc bytov. Minulý rok počet dokončených bytov dosiahol 7 tisíc a v predchádzajúcich piatich rokoch bol ešte menší.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 329
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 809
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 214
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 620
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 378
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 119
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 749
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 508
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu