í zákona upravujúcich zmluvné vzťahy, predmetom ktorých sú cenné papiere. Za najzávažnejšie z nich úrad považoval prípady, keď obchodníci nekonali s odbornou starostlivosťou, zvýhodňovali niektorých klientov a nezabezpečovali obchody na účet klienta, ale na svoj vlastný účet, čo v podstate znamená hrubý zásah do majetkových práv klientov. Vyplýva to z informácií uvedených v priebežnej správe za rok 1997 o plnení úloh stanovených v Koncepcii rozvoja kapitálového trhu v SR.
Mnohé zo zmlúv, ktoré obchodníci s cennými papiermi účelovo a veľmi premyslene uzatvárali s klientmi, pokiaľ priamo neodporovali ustanoveniam zákona č. 600/1992 Zb. o cenných papieroch v znení neskorších predpisov, však úrad nemohol považovať za porušenie tohto zákona. V niekoľkých prípadoch sa zistilo, že kontrolované subjekty bez zbytočného odkladu neoznamovali ministerstvu všetky zmeny v skutočnostiach, ktoré uviedli vo svojich žiadostiach o povolenie na vykonávanie činnosti obchodníka s cennými papiermi, napríklad nenahlásili zmeny konateľov a maklérov alebo zmeny čistého obchodného imania. Vyskytol sa aj prípad, keď obchodník pri predaji a správe cenných papierov nekonal na účet klienta.
Ako sa ďalej uvádza v správe, Úrad štátneho dozoru nad kapitálovým trhom zistil prípady, keď obchodné spoločnosti neoprávnene obchodovali s cennými papiermi. Bez povolenia ministerstva totiž vykonávali podnikateľskú činnosť spojenú so sprostredkovaním kúpy a predaja dlhopisov FNM SR, ako aj činnosť smerujúcu k obstaraniu kúpy a predaja dlhopisov. Ako závažné porušenia zákona o cenných papieroch úrad hodnotil prípady, kedy sa zistilo, že subjekty vykonávali činnosť obchodníka s cennými papiermi bez platného povolenia MF SR.