Vo štvrtom mesiaci kapitálový trh pokračoval kontinuálne vo voľnom páde, pričom na základe pokračujúceho poklesu likvidity a prepadu indexov sa postupne v súlade s "fyzikálnymi" zákonmi zvyšuje rýchlosť tohto pádu. Od tohto degresívneho vývoja nezostal izolovaný ani trh organizovaný RM-S Slovakia. Po prvýkrát v histórii organizovania priebežnej aukcie poklesol priemerný denný objem anonymných obchodov pod hladinu jedného milióna Sk. Jediným "pozitívom" je fakt, že tento pokles je na spodnej hranici limitovaný číslom nula. V súvislosti s momentálnym potenciálom trhu bude zaujímavé sledovať jeho vývoj počas letných mesiacov, pre ktoré je na základe historických skúseností typická značná miera letargie.
Po minulomesačnom prudkom poklese ceny VSŽ sa jej cena v priebehu apríla stabilizovala na úrovni 419 Sk. S prepadom ceny došlo aj k výraznému poklesu obchodov, ktoré dosiahli objem iba 131 tis. Sk. Na pozícii najviac obchodovanej emisie na parkete anonymných obchodov bola VSŽ nahradená spoločnosťou Stredoslovenská cementáreň. Táto spoločnosť, obdobne ako aj ďalšie dve najviac obchodované spoločnosti nepatria medzi emisie vyznačujúce sa vysokým stupňom likvidity.
S celkovou depresiou korelujú aj štatistické ukazovatele tendencií vývoja trhu. Iba pri 83 spoločnostiach bol zaznamenaný nárast priemernej ceny a pri 89 pokles. Neustále klesajúcu tendenciu má aj počet spoločností s nenulovým objemom obchodov. Z celkového počtu 900 obchodovateľných emisií sa obchody uzavreli iba pri 222 emisiách.
Aj počas tohto mesiaca jednoznačne dominovali priame obchody. Z hľadiska štruktúry realizovaných cenných papierov podiel priamych obchodov bol 95 % a z hľadiska realizovaných finančných prostriedkov až 98 %. Významnejšie priame obchody sa uzavreli pri spoločnosti Humenská mliekareň v objeme 20 802 893,00 Sk (47,8%). Pri ostatných emisiách objem obchodov neprekročil hladinu 20 mil. Sk.
Obchodovanie s dlhopisom FNM SR
Po predchádzajúcich dvoch mesiacoch, v rámci ktorých sa uzavreli obchody s Dlhopisom FNM SF v objeme cez sto miliónov, došlo v apríli k dramatickému poklesu. Dosiahnutý objem dosiahol iba necelých 18 % objemu z predchádzajúceho mesiaca.
Celkovo sa počas apríla uzavreli priame obchody za 27,6 mil. Sk, čo reprezentuje 3043 kusov dlhopisov. Obchody sa uzatvárali pri cenách od 8820 Sk do 11 500 Sk, pričom priemerná cena bola 9260 Sk, čo znamená nárast až o takmer 400 Sk oproti mesiacu predchádzajúcemu. Aj počas tohto mesiaca sa uzavreli výhradne priame obchody. Neuzatváranie anonymných obchodov z dôvodu absencie dopytu zo strany osôb oprávnených nadobudnúť Dlhopis FNM SR sa podpísalo na ďalšom poklese počtu podaných pokynov na anonymný predaj zo strany prvonadobúdateľov. Z niekoľko stotisícovej ponuky v uplynulom roku zostalo koncom apríla v ponuke aktívnych iba 3400 pokynov na predaj.
Počas prvých 4 mesiacov roku 1998 sa realizovalo len 1,05 % z celkovej emisie Dlhopisu FNM SR. Celkovo sa počas uvedeného obdobia nepreviedol ani jeden Dlhopis FNM SR s cieľom ďalšieho použitia pri prevode bytu. Pri priamych obchodoch, ktoré slúžili ako platba pri odkúpení bytu, bolo prevedených 10 087 ks. S cieľom doplnkového zdravotného poistenia bolo prevedených len 92 ks. V rámci priamych obchodov bankám určených na reštrukturalizáciu nebol prevedený ani jeden kus. Takmer 71 % priamych obchodov tvorili obchody s cieľom predaja dlžníkovi FNM SR. V rámci tohto typu obchodov sa previedlo až 24903 ks dlhopisov FNM.
Historické rekordy indexov
Aj vo štvrtom mesiaci bolo možné sledovať pokračujúci kolaps anonymných obchodov, ktorý sa následne preniesol aj na oficiálne indexy RM-S Slovakia. Vďaka spomenutému stavu, ktorý má tendenciu skôr sa zhoršovať ako zlepšovať, dochádza k lámaniu rekordov obidvoch indexov na úrovni historického minima. Počas apríla dochádzalo nielen k znižovaniu hodnôt indexov, ale aj znižovaniu rozdielu medzi ich hodnotami zo 48 na začiatku až na 40 bodov koncom mesiaca. Vzájomnú pomerne silnú závislosť spôsobuje nielen čiastočne totožné portfólio obidvoch indexov, ale predovšetkým globálny úpadok trhu, ktorý nerozlišuje spoločnosti podľa ich zamerania, ekonomických výsledkov prípadne iných pre vyvolanie impulzu rozhodujúcich parametrov.
Index RM-S 100 vytvoril historický rekord na spodnej hranici dňa 30. 4. 98, keď dosiahol svoju minimálnu hodnotu 657,52 bodu. Obdobný výsledok zaznamenal aj index RM-S INDUSTRIAL, ktorý sa počas toho istého dňa sa zastavil až na hodnote 697,34 bodu. Najväčší podiel na prepade indexu RM-S 100 mal pokles ceny akcií Nafty (-272 Sk), Slovnaftu (-66 Sk) a VSŽ (-20 Sk). K spomenutému faktu prispela aj pomerne veľká váha spomenutých emisií tvoriacich portfólio indexu RM-S 100. Výrazný pokles bol čiastočne korigovaný vzostupom cien spoločností ako VÚB (+30 Sk), Závod SNP (+20 Sk) a CHIRANA-PREMA (+40 Sk). Pri indexe RM-S INDUSTRIAL sa pod prepad podpísali tie isté spoločnosti ako pri indexe RM-S 100, čo je dané predovšetkým tým, že ide o významné spoločnosti tvoriace jadro portfólia obidvoch indexov.
Index RM-S 100 uzatváral mesiac na hodnote 657,52 bodu (-66,46;-9,18 %). Index RM-S INDUSTRIAL poklesol o 66,67 bodu a uzatváral na úrovni 697,34 bodu, čo predstavuje pokles o 8,73 %.
Autor: Informačné stredisko kapitálového trhu