Ministerka zahraničných vecí Zdenka Kramplová nariekala v Nemecku nad zlou reputáciou Slovenska. Je však spokojná s priebehom procesu jeho integrácie do euroatlantických štruktúr, pri ktorom "nejde o preteky". Slovenskej vláde, vedenej Vladimírom Mečiarom, sa opätovne vyčíta porušovanie pravidiel demokracie. Zdenka Kramplová však vyzdvihovala predovšetkým hospodárske výsledky Slovenska. Podľa nej je za zlý obraz Slovenska zodpovedná opozícia, prenášajúca každý spor ihneď do zahraničia namiesto rozhovorov s vládnou koalíciou. Svoje tvrdenie odôvodňovala tým, že čo sa doma navarí, má sa doma aj zjesť. No slovenský parlament schválil zmenu volebného zákona na sťaženie postavenia najmä opozičnej SDK.
Frankfurter Allgemeine Zeitung
V. Mečiar nerešpektuje
pravidlá demokracie
Predseda slovenskej vlády Vladimír Mečiar zmenil pravidlá volieb. Novela volebného zákona je určená na zlepšenie jeho šancí v jesenných parlamentných voľbách. Skomplikuje situáciu opozičnej SDK a posilní úlohu štátu pri vykonaní volieb. Západné krajiny už viackrát upozornili Vladimíra Mečiara na jeho nerešpektovanie pravidiel demokratických postupov. Preto ostalo Slovensko vynechané z rozširovania NATO a Európskej únie.
Financial Times, Londýn
vylepšenie pre HZDS
Na vyrovnanie poklesu priazne voličov zasahuje V. Mečiar do zákonodarstva zmenou volebného zákona. Je určená do posledných podrobností na vylepšenie volebných výhľadov HZDS. Vláda zakázala súkromným rozhlasovým a televíznym staniciam predvolebné vysielanie politických strán. Kampaň sa musí odohrať v štátnom rozhlase a televízii. Sú síce verejnoprávne, ale obidva programy Slovenskej televízie sú poslušne mečiarovské.
Der Standard, Viedeň
Po Suhartovi to budú mať diktátori ťažšie
Na Slovensku si robí nádeje na diktátorstvo predseda vlády Vladimír Mečiar. Schválil by priamu voľbu prezidenta, keby sa ním mohol stať on - s obrovskou právomocou. Dal Slovákom nový volebný zákon, podľa ktorého je pre jeho odporcov takmer nemožné dostať sa do parlamentu. Slovensko sa síce usiluje o členstvo v Európskej únii. Výhľad, že ho budú posudzovať z mravného a politického hľadiska, však neodradil Vladimíra Mečiara od posilňovania nedemokratických kontrol. Bolo by pekné veriť, že v časoch obsiahleho televízneho spravodajstva z celého sveta bude pre totalitných vládcov čoraz ťažšie robiť si, čo sa im zapáči. Po Suhartovom páde v Indonézii to však bude pre nich iste zložitejšie.
The Observer, Londýn