Dagestanské ministerstvo vnútra uskutočnilo v sobotu operáciu, ktorej cieľom malo byť odzbrojenie obyvateľov obce Karamachi. Obec je známa ako centrum islamských extrémistov, tzv. vachabistov. Policajné jednotky sa však s úlohou nedokázali vyrovnať. Ozbrojených príslušníkov dagestanského ministerstva vnútra síce pustili do dediny, ale potom ich ešte lepšie vyzbrojení obyvatelia obkľúčili a odzbrojili. Ani z Machačkaly rýchlo povolaná posila nedokázala situáciu v Karamachi upokojiť.
Podobné lokálne konflikty sú za posledných dvanásť mesiacov v Dagestane pravidlom. Tentoraz je však situácia oveľa dramatickejšia. Predovšetkým minulý týždeň prišlo v hlavnom dagestanskom meste k bojom medzi jednotkami ministerstva vnútra a prívržencami islamského vodcu a poslanca federálneho ruského parlamentu Nadira Chačilajeva a jeho brata Muhamada. Do Dagestanu okamžite vyslal priamo ruský prezident Boris Jeľcin ministra vnútra Sergeja Stepašina. Zhodnotil situáciu ako kritickú. Povstalci obsadili vládnu budovu a až po dlhých rozhovoroch ju opustili. Dagestan prežil len dva pokojné dni. V súčasnosti sa strieľa na juhozápade krajiny.
Situácia v Dagestane znepokojuje ruské vedenie viac ako rok. Predovšetkým spoločná hranica s Čečenskou republikou Ičkerija je neustálym zdrojom konfliktu. Rusko-čečenská vojna sa skončila v roku 1996, ale o mieri sa doteraz hovoriť nedá. Ozbrojené zrážky sa pomaly, ale isto presúvajú do susedného Dagestanu. Mimoriadnu hystériu v Moskve vyvoláva tzv. islamský faktor. Čečensko sa už oficiálne vyhlásilo za islamský štát, v Dagestane takisto žije prevažná väčšina moslimov. Navyše stále väčší vplyv získavajú islamskí extrémisti, ktorých volajú buď "dagestanskými Talibami" (od afganského fundamentalistického hnutia Taliban - pozn. red.), alebo vachabistami. Ide o radikálne moslimské hnutie, ktoré sa snaží zjednotiť severokaukazské republiky do jedného štátu. Práve Nadir Chačilajev, ktorý viedol obsadenie vládnej budovy v Machačkale, presadzuje heslo "Jedna viera, jedna kultúra, jediný štát." Moskovskí analytici upozorňujú na to, že súčasný Dagestan nápadne pripomína Čečensko v roku 1994, tesne pred vojnou. Lokálne konflikty sú stále častejšie a ruskú armádu, dislokovanú v republike, uviedli do najvyššej bojovej pohotovosti. Zatiaľ do bojov nezasiahla. Susedné Čečensko zatiaľ
tiež zachováva neutralitu, ale napríklad jeden z najslávnejších čečenských poľných veliteľov Chatab, ktorý pricestoval na Kaukaz z Jordánska, je údajne v súčasnosti na území Dagestanu. Jedna z jeho žien pochádza práve z obce Karamachi, kde v sobotu a v nedeľu prišlo k ozbrojeným zrážkam. Presun čečensko-ruského konfliktu na území Dagestanu hodnotia ruskí politici ako katastrofu a začiatok globálnej severokaukazskej vojny.
Autor: PRE SME - Petra Procházková, agentúra Epicentrum