Napriek tomu, že Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR predložilo návrh na transformáciu štátneho podniku Slovenské telekomunikácie (ST) na akciovú spoločnosť, vláda ho doteraz neschválila aj napriek tomu, že štát by mal spočiatku v spoločnosti 100-percentný podiel. Generálny riaditeľ sekcie telekomunikácií MDPT SR Peter Haluš to minulý týždeň na tlačovej besede označil za negatívum a poukázal na to, že napríklad v Českej republike, kde bol telekomunikačný operátor sprivatizovaný v roku 1994, v súčasnosti zaznamenávajú 3 - 3,5-krát väčší rozvoj služieb verejnej hlasovej siete ako u nás.
Po rozdelení federácie sa služby pevnej telekomunikačnej siete v ČR v absolútnych číslach rozvíjali dvakrát rýchlejšie ako v SR, čo zodpovedá pomeru medzi veľkosťami území a počtom obyvateľov. Po privatizácii českých telekomunikácií v nich však dokonca zaznamenali prefinancovanosť a v minulom roku sa v ČR podľa P. Haluša zriadilo troj- až triapolnásobne viac účastníckych staníc ako na Slovensku.
P. Haluš zdôrazňoval potrebu vstupu zahraničného kapitálu do podniku ST so slovami: "Telekomunikačný trh Slovenska nemôže samostatne existovať." Ako podotkol, keby ST už boli akciovou spoločnosťou so zahraničným spolupodielnikom, nemuseli by na rôzne rozvojové projekty brať úvery od zahraničných bánk. Ako ďalšiu ilustráciu potreby transformácie ST na a. s. P. Haluš uviedol infraštruktúru, ktorá podniku zostala po zrušenej službe rozhlasu po drôte. Ako povedal, ST ako štátny podnik nemôžu voľne nakladať so svojimi finančnými prostriedkami a nemôžu spomínanú infraštruktúru prenajať, predať alebo darovať obciam, ktoré by ju vedeli využiť na prevádzkovanie miestnych rozhlasov.
Ako vyplýva z analýzy, ktorú vypracovalo MDPT SR k problematike transformácie ST, strategický partner by mal byť telekomunikačným operátorom a v ST, a. s., by mal získať 25-percentný podiel navýšením základného imania. Verejný záujem o vstup do transformovaného podniku Slovenské telekomunikácie už podľa P. Haluša prejavilo niekoľko významných európskych i ázijských operátorov, medzi ktorými sú okrem iných Deutsche Telekom, France Telecom a ďalšie európske firmy, ako aj ázijské spoločnosti Samsung a Daewoo.
Už v roku 1996 bola konštituovaná výberová komisia na čele s vtedajším ministrom dopravy, pôšt a telekomunikácií, Alexandrom Rezešom, ktorá je pripravená spustiť výberové konanie hneď po transformácii ST na akciovú spoločnosť. V apríli 1996 vláda vybrala ako poradcu pri privatizácii ST britskú investičnú banku N.M. Rothschild.
K odporcom privatizácie Slovenských telekomunikácií patrí vplyvný poslanec Roman Hofbauer, ktorý v apríli 1995 napísal premiérovi Mečiarovi list, v ktorom upozorňuje na nebezpečenstvo privatizácie ST z hľadiska strategických záujmov štátu. Podľa správy TASR Slovenské telekomunikácie vlani vykázali zisk pred zdanením vo výške 4,3 miliardy Sk, čo je o 111 miliónov viac ako v roku 1996. Pribudlo 145 445 hlavných telefónnych staníc a ich hustota na sto obyvateľov sa zvýšila na 25,9 percenta. Percento digitalizácie prekročilo magickú päťdesiatku a do roku 2000 má dosiahnuť 85 percent.
Autor: jv